“BU OKULDA ÖĞRENCİLERE İŞ GARANTİSİ VAR”

75’nci Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni özelleştirerek bölgeye kazandırılan Denizli Organize Sanayi Bölge (OSB) Teknik Koleji hakkında bilgiler veren Denizli OSB Müdürü Ahmet Taş; “Öğrencilerimizi sanayicilerimize teslim edeceğiz ve öğrencilerimize yüzde 85’in üzerinde iş garantisi sağlayacağız” dedi.

“BU OKULDA ÖĞRENCİLERE İŞ GARANTİSİ VAR”

Denizli Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürü Ahmet Taş ve Denizli OSB Teknik Koleji Müdürü Saadettin Dumlu, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan Güne Bakış programına konuk oldu. Programda, 75’nci Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni özelleştirerek bölgeye kazandırılan Denizli OSB Teknik Koleji hakkında önemli bilgiler aktaran Müdür Taş; “Biz bu işe 2014 yılında başladık. Artık meslek liselerindeki sayı inanılmaz derecede düşmeye başladı. 2014 yılında öğrenci sayısı 1/3’e düştü. Yüzde 65’in üzerinde düşüş yaşandı. Meslek Liseleri, Anadolu Liseleri’nin açılmasıyla beraber kendi üzerindeki rağbetini düşürmeye başladı. Bu durumu da sanayicilerimiz hissetmeye başladı. Öğrenciler aslında hep Anadolu Liseleri’ne, Fen Liseleri’ne diğer okullara gidiyorlar. Artık hiçbir yeri kazanamayan öğrenciler meslek liselerine geliyorlar. Hem sayı hem de başarı az. Siz o başarısız öğrenciyi elektrikçi, makineci, otomasyoncu, tekstilci yapacaksınız. Bu da çok zor. 2014 yılında OSB Yönetim Kurulumumuz Denizli OSB Teknik Koleji kararı aldı. Milli Eğitim Bakanlığı’na talebimizi ilettik. Fakat onlar o dönem için bizden 3 tane sıfır okul istediler. Bizim o okulları yapacak gücümüz olmadığı için kolej istediğimizi ilettik. Ardından bir dönem özelleştirmeyi durdurduk. Ancak yönetimimiz meslek liselerini desteklemeye devam etmemiz gerektiğini vurguladı” dedi.

“OKULLARDAKİ İMKANLARI ARTTIRMA FİKRİNİ ÜRETTİK”
Öğrencilere burs vererek Denizli OSB Teknik Koleji’ne gelmelerini sağlama kararı aldıklarını belirten Müdür Taş, sözlerine şöyle devam etti: “Okullardaki imkanları arttırma fikrini ürettik.  2015 yılında bir GEKA Projesi hazırladık. 869 bin Lira’lık bir proje. Projenin adı; ‘Meslek Lisesi Umudumuz İhracat Çıkış Yolumuz.’ Ekipman ve teçhizatları aldık. Okul Milli Eğitim’in olmasına rağmen biz okulun bütün atölyelerini donattık. Dolayısıyla öğrenciler daha donanımlı, daha uygulamalı bir eğitim almaya başladılar. Sanayicimiz; meslek lisesinden mezun olan öğrencinin fabrikalarına gittiğinde makineyi çalıştıracak kıvamda ve bir şeyler üretebilecek durumda olmasını istiyor. Biz bu işe el attık.”

“ÖZELLEŞEN OKULLARI GEZDİK, 3 OKUL GÖZÜMÜZE TAKILDI”
2016 yılında Yönetim Kurulu ile sanayicilerden oluşan Mesleki Eğitim Komisyonu kurduklarını söyleyen Müdür Taş, şunları aktardı: “Yönetimimiz 5 kişilik bir komisyon oluşturdu. O günden itibaren Denizli’deki ve Türkiye’deki bütün özelleşen okulların mesleki eğitim merkezlerini gezmeye başladık. Neticesinde; 3 tane okul gözümüze takıldı. Biri; Manisa OSB Teknik Koleji. Meslek Lisesi olarak geçiyor ama inanılmaz imkanlar oluşturmuşlar. Yaklaşık 500 kişilik meslek lisesini bin 230 kişiye çıkarmışlar. Atölyeler pırıl pırıldı. Mezun olan öğrencilerin ahlaki değerleri daha yüksek. Öğrencilere özel ders veriyorlar. Bunun haricinde psikolog, sosyolog, yaşam koçu desteği de sağlıyorlar. Oradaki müdürü transfer etmeyi düşündük. Orada kurdukları sistemi burada da kuralım istedik. Hocamızı 2 ay önce transfer ettik. Öğretmenleri komisyonun karaları neticesinde belirliyoruz.”

“İNCELEDİĞİMİZ KOLEJLERDEKİ SİSTEMLER OLDUKÇA İYİ”
Dikkatlerini çeken bir diğer okul ise Sincan OSB Teknik Koleji olduğunu belirten Müdür Taş; “İnanılmaz bir Teknik Kolej yapılmış. Oradaki başarının sırlarını öğrendik. Kolejde müdür yardımcısının odasında bir dolap ve içerisinde 5 bin TL para var. Öğrenciler ihtiyacı dahilinde odaya geliyor, listeyi dolduruyor ve imza tarihini atıyor. 15 gün sonra para alan öğrenciler tekrar aldıkları miktarı oraya bırakıyor. 3 yıl içerisinde kasada hiç para eksilmemiş. Diğer gezimizi ise İkitelli OSB’ye gerçekleştirdik. Kaporta Bölümü’ndeki öğrenciler için piyasada kaza geçiren arabalar oraya geliyor. Araçların kaportalarını öğrenciler düzeltiyor. Boya bölümüne gönderiyor. Boya bölümündeki öğrenciler boya işlemlerini yapıp aracı piyasaya sunuyor. Bu sayede hem okul hem de öğrenciler para kazanıyor. Öğrenciler okulu bitirip piyasaya çıktığı zaman kendine bir atölye açacak ya da mevcut bir serviste çalışacak kıvama geliyor. İncelediğimiz kolejlerdeki sistemler oldukça iyi” diye konuştu.

“OSB ÇALIŞANLARININ ÇOCUKLARINA EĞİTİM VERİYORLARDI”
Bir diğer ziyaret noktalarının Bursa olduğunu vurgulayan Müdür Taş; “Orada da yıllık 3 bin 500’le, 5 bin arası öğrenci yetiştiriyorlar. 20 yıl önce kurumu açmışlar. Yaz tatilinde gitmiştik ve orada OSB’de çalışanların çocuklarına eğitim düzenlediklerini gördük. Ortaokul çocukları üzerlerinde iş gömlekleri, gözlerinde iş gözlükleri, küçük torna tezgahları, küçük matkaplarla birlikte tahtadan araba üretiyorlardı. 1 hafta sonra telden araba üretme bölümüne geçiyorlar. Yine bir hafta sonra origami sanatı için başka bir bölüme geçiyorlar. Daha sonra robotik kodlama eğitimi alıyorlar” dedi.

“MEMLEKETİN ÖNÜNÜ AÇACAK TEKNİK ELEMANLAR YETİŞTİRECEĞİZ”
Merkezleri kurarken hedeflerinin nitelikli ara eleman yetiştirmek olduğunun altını çizen Müdür Taş; “Bunun yanında topluma yararlı, memleketin önünü açacak teknik elemanlar yetiştireceğiz. Açtığımız mesleki eğitim merkezinde; OSB’de çalışanların çocuklarına robotik kodlama çalışmaları yaptırmaya başladık. Bu eğitimlerin ardından lisede inanılmaz eğitimler sunacağız. Okulu çok kısa zamanda almamıza rağmen okulun bütün fiziki şartlarını değiştiriyoruz. 1 yıl önce burada okuyan öğrenciler geldiklerinde okulu tanıyamayacaklar. Atölyeleri güçlendireceğiz. Z kütüphane yapıyoruz. Ücretsiz servis, ücretsiz yemek, ücretsiz okul kıyafeti, ücretsiz kitap ve sanayicilerden gelen destekle beraber ihtiyacı olan öğrencilere aylık burslar vereceğiz” diye konuştu.

“YÜZDE 85’İN ÜZERİNDE İŞ GARANTİSİ SAĞLAYACAĞIZ”
Okulu işletmek için Denizli Organize Sanayicileri Vakfı’nı kurdukları söyleyen Müdür Taş, “Vakıf aracılığıyla ihtiyacı olan öğrencileri tespit ediyoruz. Mesela sanayici ‘aylık 25 kişiye 250 Lira burs veriyorum’ dediğinde, biz onu öğrencilere dağıtacağız. Vakıf aracılığıyla verdiğimiz burslar sayesinde çok sayıda öğrenci kuruma gelecek. Başarılı öğrenciler gelecek ve öğretmenlerimiz o öğrencileri piyasada etkin hale getirecekler. Öğrencilerimizi sanayicilerimize teslim edeceğiz. Öğrencilerimize yüzde 85’in üzerinde iş garantisi sağlayacağız” şeklinde konuştu.

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 17:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer kral
Ömer kral - 2 yıl Önce

Aklı olan meslek lisesi okumasın.

SIRADAKİ HABER