Bu proje Çardak turizmine katkı sağlayacak

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından hazırlanan ‘Çardak Kaymakamlığı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi Peyzaj Tasarım Projesi’ ile Çardak İlçesi’nin turizm destinasyonuna katkı sağlayacak.

Bu proje Çardak turizmine katkı sağlayacak

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim elemanları Prof. Dr. Murat Zengin, Araştırma Görevlisi Fırat Ç. Yılmaz, Araştırma Görevlisi Veysel Dağ ve Yüksek Lisans Öğrencisi Cansu Nur Ucuzoğlu’nun katkıları ile iki farklı tasarım yaklaşımında iki adet “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi Peyzaj Tasarım Projesi” hazırlandı.

Proje, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Zengin tarafından Çardak Kaymakamı Ökkeş Furkan Karakurt’a sunuldu. Projede, Afyon-Denizli ulaşım güzergâhı üzerinde yer alan Çardak İlçesi’nden araçları ile seyahat edenlerin durmadan içerisinden geçtikleri bir yerleşim yeri olmak yerine, tasarım vurgusu ile ilgi odağı ve cazibe noktası olabilecek, durup dinlenilen, ziyaret edilen, fotoğraf çekilebilen, anı oluşturabilecek mekân tasarımı kurgulandı. Bu kapsamda pek çok kişinin son zamanlarda ilgisini çeken lavanta bahçesinin yanı sıra, Denizli ve Çardak İlçesi iklim ve toprak şartlarında yetişebilen diğer çok yıllık tıbbi ve hoş kokulu bitki türlerin sergilendiği bir bahçe olması bakımından da ayrıca önem arz ediyor. Tıbbi ve Aromatik Bitki Bahçesi ziyaretçileri, mevsimlere göre rengârenk çiçeklerin arasında gezmek, fotoğraf çekmek, dinlenmek, alanda bulunan bitkilerin tanıtımları ve broşürlerini almak, bitkileri tanımak, bitkiler hakkında uzmanlardan bilgiler almak, bitkilerle kucaklaşmak ve hatta beğendikleri bitkilerin fidelerini satın almak gibi etkinliklere katılabilecekler. Projede yer alan seyir kulesi ile bahçenin tamamını hatta Acıgöl ve dağ silüetini görebilme ve fotoğraflayabilme imkânları da olabilecek. Ayrıca, otopark alanları bahçe alanın arka kısmında olacak şekilde tasarlandığından, ziyaretçiler alana araçları ile güvenli bir şekilde giriş ve çıkış yapabilecekler. Alanda Lavandula officinalis (Lavanta), Achillea millefolium (Civanperçemi), Mentha spp. (Nane), Origanum onites (Kekik), Salvia officinalis (Adaçayı), Hypericum perforatum (Sarı kantaron), Ocimum basilicum (Fesleğen), Melissa officinalis (Melisa), Tussilaro farfara  (Öksürük otu) vd. tıbbi ve aromatik otsu, çalı ve ağaç türlerinin yer alması planlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211