BU SEÇİMİN DE KİLİT İSMİ YİNE ZEYBEKCİ

BU SEÇİMİN DE KİLİT İSMİ YİNE ZEYBEKCİ

24 Haziran 2018 Erken Genel Seçimi tüm yurtta en sıcak ve yakıcı haliyle tartışılırken, Denizli’de siyasi tansiyon tam anlamıyla “tavan” yaptı. Milletvekili sayısı 7’den 8’e çıkan Denizli’de tüm gözler; AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti’de vekil adayı sıralamalarının nasıl olacağı ve listelerin hangi isimlerden oluşacağına çevrildi. HDP, Saadet Partisi, Vatan Partisi, ÖDP ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin ise çeşitli ittifaklar içerisinde yer alabileceği belirtiliyor. 

Denizli AK Parti’de en çok konuşulan siyasi ayrıntı ve birinci soru; “Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yeni dönemde yeni sistem devreye gireceği için yeniden Milletvekili Adayı olacak mı?” sorusu oldu. Denizli AK Parti’de ikinci önemli soru ise; “Zeybekci’nin (yeniden bakanlık veya başka bir görev için) vekil adayı olmadığı bir aritmetikte, AK Parti Denizli Milletvekili Adayları sıralaması nasıl olur ve aday listesi hangi isimlerden oluşur?” şeklinde sürdü. 24 Haziran’da seçime 2 parti; “AK Parti-MHP Cumhur İttifakı” ile gideceği için, bu ittifakın Denizli’ye yansıması sıralamayı nasıl etkileyecek?” sorusu ise AK Parti Cephesi’ndeki en önemli ve yakıcı üçüncü soru haline geldi?

DENİZLİ AK PARTİ VEKİL ADAYI SIRALAMASI NASIL OLUR?
Denizli siyasi kulislerinde; Şahin Tin ve Cahit Özkan’ın “AK Parti Denizli Milletvekili Listesinde” en şanslı iki isim olduğu ve ilk sıralarda yer bulacakları konuşulurken, İl Başkanı Necip Filiz’in de aday sıralaması için şansı yüksek isimler arasında olduğu konuşuluyor. Öte yandan Denizli AK Parti’de seçim döneminin kaptanının yine Bakan Zeybekci olacağı ve seçim çalışmalarını baştan sona yöneteceği belirtiliyor. Denizli’nin Nihat Zeybekci için beklentisi ise seçim sonrası yine; “Bakanlar Kurulu Üyeliği veya Başkan Yardımcılığı” şeklinde.. Peki; AK Parti’nin veya AK Parti-MHP İttifakının kadın adayı kim olacak? (Dr. Sema Ramazanoğlu mu? Başka bir kadın isim mi?)

DENİZLİ CHP SANKİ ÖN SEÇİM BEKLİYOR!
Erken Genel Seçim kararı ve tarihinin açıklanması üzerine Denizli CHP’de tartışılan en baş soru; “CHP’de Vekil Adayı sıralaması için ön seçim var mı?” sorusu oldu. Seçim takviminin kısa bir zamana yayılması nedeniyle, CHP’nin Denizli’de aynı adaylarla seçime gidebileceği, ancak listede yer alan isimlerin “sırasının” değişilebileceği olasılığı tartışılmaya başlandı. Ancak CHP Tüzüğü’ne eklenen “seçim ittifakı kararı halinde aday belirlemede ön seçim yapılmaz” maddesi bu beklentiyi kırıyor.

Denizli CHP’de, PM Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Mevcut Vekiller; Melike Basmacı ve Kazım Arslan isimleri ile İl Başkanı Ali Rıza Ertemur, eski İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, eski Baro Başkanı Adil Demir ve son seçimin sürpriz ismi Halis Ödel gibi isimlerin Denizli listesi için doğal adaylar olarak sıralanacağı öne sürülüyor. (eski İl Başkan Çavuşoğlu ise şu sıralar Denizli CHP’nin vekil adayları listesinin kilit ismi) CHP’nin ağır topu Adnan Keskin’in ise “milletvekili adayı” olmayacağı, tüm hazırlıklarını Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yaptığı kulislerle yoğun olarak konuşuluyor. 

MHP’DE BİRTÜRK’ÜN ŞANSI NE KADAR YÜKSELDİ?
Denizli MHP’de ise; “AK Parti-MHP Cumhur İttifakı” AK Parti’de olduğu gibi MHP’de de seçim aritmetiğini etkileyeceği için, tartışmalar bu yönde gerçekleşiyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Başkanlık Divanı Üyesi Emin Haluk Ayhan’ın bu dönem Denizli’den değil de, örneğin İzmir’den veya Ankara’dan aday gösterilebileceği olasılığının arttığı belirtiliyor. Buna bağlı olarak İl Başkanı Cafer Birtürk’ün şansının arttığı belirtilirken, adaylık sıralamasında Birtürk’ü; Büyükşehir MHP Belediye Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Avukat Yusuf Garip’in takip ettiği öne sürülüyor. (AK Parti-MHP Cumhur İttifakı’nın temsilcisi Cafer Birtürk mü, yoksa AK Parti İl Başkanı Necip Filiz mi? Denizli kamuoyu bu sorunun yanıtını merak ediyor)

İYİ PARTİ DENİZLİ’DE “ÖZTÜRK VAR”
Denizli İyi Parti’de ise, Denizli vekil adayı sıralaması biraz da “ittifaklara” bağlı olarak ortaya çıkacak gibi. İyi Parti’nin CHP ile olası bir ittifak anlaşmasında Denizli’den vekil adayı olacak ilk İyi Partili isim ise; İyi Parti Denizli İl Başkanı Yasin Öztürk olacak. İyi Parti’nin seçime bağımsız girmesi halinde ise içinde Öztürk’ün de mutlaka bulunacağı “ağırlıklı ve etkili” isimlerden oluşacak bir sıralama gerçekleştirmesi bekleniyor. 

DEMİRTAŞ CUMHURBAŞKANI ADAYI OLUR MU?
Öte yandan; HDP, Saadet Partisi, Vatan Partisi, ÖDP ve Yeşiller ve Sol Gelecek gibi partilerin ise oluşturulacak çeşitli ittifaklar ve seçim birlikteliklerinin içerisinde yer alabileceği belirtiliyor. Bu arada HDP’nin tutuklu bulunan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı Cumhurbaşkanı Adayı gösterebileceği olasılığı ise bu cephede en çok konuşulan kulisler arasında.. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205