'BU TARZ BİR YAKLAŞIM, DOSTLUK VE KARDEŞLİK ANLAYIŞINA TERS DÜŞMEKTEDİR'

'BU TARZ BİR YAKLAŞIM, DOSTLUK VE KARDEŞLİK ANLAYIŞINA TERS DÜŞMEKTEDİR'

AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed'in sosyal medyada Fahreddin Paşa hakkındaki paylaşımına tepki göstererek; “Bu tarz bir yaklaşım, dostluk ve kardeşlik anlayışına ters düşmektedir” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed'in sosyal medyada Fahreddin Paşa hakkındaki paylaşımına tepki gösterdi. BAE Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaların ardından basın açıklaması yapan Özkan: “Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik haddi aşan açıklamalarını hiçbir şekilde kabul etmek mümkün değildir. Türkiye, uluslararası hukuka ve vicdani değerlere dayalı, halkların tarihine, varlığına ve birliğine saygı duyan bir dış politika yürütmekte, uluslararası platformlarda da bu politikasını tutarlı bir şekilde dile getirmektedir. Aynı saygıyı da diğer devletlerden beklemek en büyük hakkıdır. Türkiye’nin, demokratik meşruiyeti esas alan bir siyasi duruşu vardır. Bu açıklamaları yapan ve aynı zihniyeti paylaşan bu yüzden de duruşumuzdan rahatsızlık duyan ülkeler olabilir. Bu durum, o ülkelere Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmalarını sorgulamak ve yakışıksız ithamlarda bulunmak, tarihimizi ve tarihimizdeki saygıdeğer şahsiyetleri sorgulama hakkı veremez. Bu tarz bir yaklaşım, dostluk ve kardeşlik anlayışına ters düşmektedir” dedi.

 “BU AÇIKLAMALARINI REDDEDİYORUM”
Medine müdafaasının İslam'ın ve Peygamberimizin nasıl korunması gerektiğini gösteren ibretlik bir kahramanlık olayı olduğunu belirten Özkan: “Utanmadan, çekinmeden Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın ecdadının, mukaddes emanetleri Medine’den çalarak İstanbul'a  götürdüklerini söyleyecek kadar edepsizleşen şahıslara sözüm şudur ki,  o gün bizim ceddimiz kutsal emanetleri İstanbul’a ulaştırmasaydı, bugün Kudüs olayında olduğu gibi sizin ceddiniz oraları istilaya, işgale gelenlere seyirci kalacak, o emanetleri elleriyle teslim edeceklerdi. Ogün Fahrettin Paşa Medine’ deki emanetleri cansiperane bir şekilde, şehit olma adına savunurken, bugün de Cumhurbaşkanımız, kutsalımız olan Kudüs’ ü aynı şevkle savunmaktadır” diye ifade etti. Akıllarını batıya, batıcılara ve Siyonizm’e kiralamış şahsiyetlere özellikle seslendiğini belirten Özkan; şunları söyledi: “Gerek Cumhurbaşkanımız gerekse İslam’ın ve İslam’ın kutsal saydığı her şeyin tarih boyunca koruyucusu olan ceddimize söylenecek sözlere misli ile karşılık verecek irade ve duruşa fazlası ile sahibiz. Bu mana da Mısır’daki askeri darbeye destek veren Birleşik Arap Emirlikleri'nin,  tarihi ile onur ve gurur duyan bu millete ve değerlerine saygılı olmasını bekliyoruz. Bu bağlamda kendisini doğrudan ilgilendirmeyen hususlarda yaptığı açıklamalardan dolayı kınıyor ve bu açıklamalarını reddediyorum.” 

 

HATİCE SALIK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221