'BU YIL RAMAZAN'DA İSRAF ÜZERİNDE DURULACAK'

'BU YIL RAMAZAN'DA İSRAF ÜZERİNDE DURULACAK'

Ramazan ayı öncesinde basın açıklamasında bulunan Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, bu yılki Ramazan ayında ‘israf’ üzerinde durulacağını söyledi.
Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Ramazan ayı öncesinde basın açıklamasında bulundu. Müftü Aşık açıklamasında; “Oruçlarımız, günahlarla kirlenen kalplerimizin yeniden tertemiz fıtratına dönmesine bir vesile olmalıdır. Özellikle imsak ve iftar arası bedenimizi yeme, içmeden uzak tuttuğumuz bu mübarek ay, bizler için bir ömür boyu Rabbimizin haram kıldığı tüm çirkinliklerden uzak kalmayı sağlayan bir zaman dilimi olmalıdır. İslam`a göre evrendeki  her şey Allah(cc) a aittir. İnsanların elde ettiği mal ve mülkün hepsi onundur. Bizler de rabbimize kulluk bilinci içerisinde israf etmeden, kanaat ve şükür içerisinde yaşamaya gayret etmeliyiz. Bu duygu ve düşünce içerisinde; Ramazan ayında “İsraf”ın bireysel ve toplumsal zararlarına dikkat çekmek için vaaz ve hutbelerde “İsraf”konusu üzerinde durulacak, bu konu detaylı bir şekilde Ramazan ayı boyunca işlenecektir. Bu ayda cemaatle kıldığımız Teravih namazları, yapılan vaaz-u nasihatler, okunan mukabeleler; camilerimizin kadın-erkek, küçük-büyük tüm mümin kardeşlerimizle şenlenmesinde, yeniden mamur olmasında en büyük etkendir. Ayrıca bu ayda yaptığımız hayır ve hasenatlar, ikramda bulunduğumuz iftar sofraları, verdiğimiz fitre ve zekâtlar fakir kardeşlerimize, kimsesizlere bir el uzatma ve onlarla aramızda iman ve kardeşlik köprüsü kurmadır. Gündüzünü oruç ve mukabelelerle, gecesini teravih ve sahurla donattığımız Ramazan ayının, her geçen gün daha da özlemini duyduğumuz birlik ve beraberliğimizi, huzur ve mutluluğumuzu yeniden tesis etmesine, günahlarımızın affına, derecelerimizin yükselmesine, ahirette Reyyan kapısından cennete girmemize  vesile olmasını Cenabı Mevla’dan niyaz ederim” diye konuştu.

 

 

DENİZLİ İL MÜFTÜLÜĞÜ 2018 YILI RAMAZAN AYI FAALİYETLERİ

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2018 Yılı Ramazan ayı teması “İsraf” olarak belirlenmiştir.

Bu çerçevede hazırlanan Ramazan ayı vaaz irşat programında; Müftü, Müftü Yardımcıları, Merkez ilçe müftüleri, Vaizler, Şube müdürleri, Din görevlileri, İmam- hatip lisesi meslek dersi öğretmenleri, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri, emekli müftü, vaiz ve din görevlileri tarafından Merkezefendi ve Pamukkale ilçesi sınırları içindeki camilerimizde Ramazan ayı boyunca her gün öğle namazı ve teravih namazı önceleri yüzyüze vaaz ve irşat yapılacaktır. Ayrıca Delikliçınar Yeni Camii’nden merkezi yayından vaaz yapılacaktır.

Kadın vaizlerimiz tarafından Kur’an kurslarında, camilerde, cezaevinde, aile ve sosyal politikalar müdürlüğüne bağlı çocuk evlerinde, fabrikalarda vaaz ve irşat devam edecektir. Vatandaşlarımız Programları müftülüklerimizin sitelerinden takip edebileceklerdir.

Başkanlığımız tarafından http://ramazan.diyanet.gov.tr/  web sitesi hazırlanmış, Ramazan ayı ile alakalı materyal, görsel ve yazıları buradan ulaşabilirsiniz.

Enderun Usulü ve Cumhur Müezzinliği Programı Uygulanan Camiler

 1. Pamukkale Delikliçınar Yeni Camii                                        18 Mayıs 2018 Cuma
 2. Merkezefendi Bereketli Somuncubaba Camii                        25 Mayıs 2018 Cuma
 3. Pamukkale Kınıklı Mh. Asmalıevler Camii                             01 Haziran 2018 Cuma
 4. Merkezefendi Yenişehir Mh. Şengün Camii                           08 Haziran 2018 Cuma
 5. Pamukkale Müftülüğü

Hatimle Sabah Namazı Kılınacak Camiler

 1. Delikliçınar Yeni Camii
 2. Çamlık Fatih Camii

Hatimle Teravih zamazı Kılınacak Camiler

 1. Akpınar Camii
 2. Hatipoğlu Camii
 3. Kınıklı Camii
 4. Bağbaşı Abdülhamit Han Camii
 5. Merkezefendi Müftülüğü

Hatimle Teravih Namazı Kılınacak Camiler

 1. Bayramyeri Camii
 2. Gümüşler Yeni Camii
 3. Bahçelievler Yeni Camii
 4. Sümer Akçeşme Camii
 5. Hacılar Camii
 6. Boztepe Camii
 7. Yenişehir Atanur Camii
 8. Göveçlik Merkez Camii
 9. Hacı Osman Nuri Kepenekoğlu
 10. Şirinköy Halıköy Camii
 11. Üçler Mh.Emir Sultan Camii
 12. Başkarcı Yeni Camii

 

Mukabele Okunacak Camiler:

Camilerimizde mukabele programları hazırlanarak, Din Görevlileri tarafından, İmam Hatip Lisesinde ve Kur’an Kurslarında öğrenim gören hafız öğrenciler tarafından mukabeleler okunacaktır. İl Genelinde bütün camilerde namazlardan önce veya sonra mukabeleler okunacaktır.

Müştemilatında Her Gün İftar Verilecek Camiler:

Pamukkale Müftülüğü:

 1. Pekmezci Camii
 2. Kaplanlar Camii
 3. Bağbaşı Merkez Camii

Merkezefendi Müftülüğü:

 1. Kasri Arifan Camii

Kadir Gecesinde Sabah Namazına Kadar Açık Bulundurulacak Camiler:

Pamukkale ilçesi Delikliçınar Yeni Camii başta olmak üzere il genelindeki bütün ilçelerimizde tespit edilen camiler Kadir Gecesinde sabah namazına kadar açık bulundurulacaktır.

Sadaka-ı Fıtır:

Din İşleri Yüksek Kurulu 2018 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2019 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük sadaka-i fıtır miktarını 19 TL. (Ondokuz) olarak belirlemiştir.

Belirlenen bu miktar, "asgari miktar"dır, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır yoktur. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu meblağ, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebilecektir.

Türkiye Diyanet Vakfı şubelerince vatandaşlarımızın zekât ve fitreleri, ilgili fakir ve muhtaçlara ulaştırılmak üzere kabul edilecektir. TDV il şubemiz il müftülüğü bünyesindedir. Kabul edilen zekât ve fitreler yatılı kurslarımızda okuyan öğrencilerimize, üniversitede öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere, müftülüğümüze müracaat eden ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, mültecilere ulaştırılacaktır.

RAMAZAN AYINDA KARDEŞ İL VE İLÇELER
Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan ayı talimatı çerçevesinde “Kardeş İl” “Kardeş İlçe” belirlenmesi ve Karşılıklı vaaz- irşat yapılması istenmektedir. Bu sebeple talimat kapsamında belirlenecek “Kardeş İl” ile karşılıklı olarak vaaz ve irşat hizmetinde bulunulacak, aynı şekilde ilçe müftüleri de görev yaptıkları ilin ilçeleri arasından tespit edecekleri bir “Kardeş İlçe” ile karşılıklı olarak vaaz ve irşat hizmetinde bulunacaklardır.

 

DOĞAN AKŞİT

                                                                
                                                                                             
                 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER