BULDAN DOKUMA PAZARI 12 AĞUSTOS’TA AÇILIYOR

Pazartesi günleri hizmet veren Denizli Dokuma Pazarı’na ilaveten Buldan’da açılması planlanan Dokuma Pazarı için son karar verildi. Dokuma pazarı; 12 Ağustos Pazar günü açılıyor.

Uzun yıllardan beri, eski zahire pazarı üstünde açılan Denizli Dokuma Pazarı’nın, yapılan yol çalışmaları nedeniyle yıkılacak olması, pazarda sergi açan dokumacıları yeni arayışlara yönlendirmişti. Denizli Dokuma Pazarı’nda sergi açarak satış yapan dokumacılar, Denizli’deki pazarın devam etmesi ve şimdiki pazara uzak olmayan bir yerde sürdürülmesi için Denizli Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler yapıyorlardı. Yapılan görüşmeler devam ederken, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, şimdiki Denizli otogarının şehrin içinde kaldığını, şehir dışına yeni bir otogar yapılarak, şimdiki otogarın da Denizli Dokuma Pazarı’nda sergi açan dokumacıları da içine alacak tekstil alış veriş merkezine dönüştürülmesi fikrini ortaya atmıştı. Halen görüşmeler devam ederken Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin otogarın bir bölümünde dokuma pazarı açılmasına sıcak baktığı ve bununla ilgili çalışmaların devam ettiği öğrenildi. Denizli Dokuma Pazarı’nda çoğunluğu oluşturan Buldanlı dokumacılar, eskiden Buldan’da da böyle bir pazarın kurulduğunu, Denizli Dokuma Pazarı’na ilaveten Buldan’da dokuma pazarının yeniden açılması gerektiğini iletince, Buldan Belediyesi bir çalışma başlattı. Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Denizli Dokuma Pazarı’na giderek oradaki dokumacılarla bire bir görüştü. Onların da önerileri doğrultusunda Buldan’da dokuma pazarı açılması için 10 gün önce bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda alınan ön kararların, daha geniş katılımla yapılacak ikinci bir toplantı ile netleştirilmesi amacıyla Buldan Belediye Meclisi toplantı salonunda ikinci bir toplantı yapıldı.

BULDAN DOKUMA PAZARI, 12 AĞUSTOS’TA BELKÜM’DE AÇILACAK
Toplantıya; Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Buldan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Ertekin ile çok sayıda dokumacı ve dokuma ticareti yapan esnaf katıldı. Öncelikle böyle bir pazarın açılmasının Buldan’a çok katkı yapacağı konusunda görüş birliğine varıldı. Açılacak pazarın hangi gün açılması konusunda yapılan tartışmalar sonucunda büyük bir çoğunlukla pazar günü olması kararlaştırıldı. Denizli Dokuma Pazarı’nın pazartesi günü kurulması, bu pazara alıcıların bir gün önceden gelmesi ve bazılarının Buldan’a uğramaları bu kararın alınmasında etkin oldu. Ardından pazarın sabah saat 06.00 ile 12.00 arasında açılması kararlaştırıldı. Son olarak yer konusu açıldı. Belediye binası alt girişi, şimdiki Peynir Pazarı ve BELKÜM seçenekleri arasında BELKÜM öne çıktı. Önündeki otoparkın olması, çay ocağı ve tuvalet bulunması nedeniyle BELKÜM’ün Pazar günleri saat 06.00 ile 12.00 arasında Buldan Dokuma Pazarı olarak kullanılması oy birliği ile kararlaştırıldı. Buldan Dokuma Pazarı; ilk olarak 12 Ağustos Pazar günü açılacak.

“HAYIRLI OLSUN”
Dokumacıların, Buldan Dokuma Pazarı’na çok sayıda ürünle değil, çeşitlerinden birer numune ile katılması, çok sayıda ürün talebi karşısında, gerek ev ve işyerlerinden, gerekse de araçlarında hazır halde bulundurdukları stoklarından karşılaması alınan kararlardan bir başkası oldu. Son olarak konuşan Başkan Gülbay, alınan kararın Buldan’a ve Buldanlı dokumacılara hayırlı olmasını dileyerek, BELKÜM’de açılacak dokuma pazarına katılan dokumacılardan yer parası gibi herhangi bir ücret almayacaklarını, kış günleri de eski hükümet konağı binasını Pazar için tahsis edeceklerini söyledi. 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211