Buldan Kent Konseyi’nden Antik Kent Tripolis toplantısı

Buldan Belediyesi Kent Konseyi Yürütme Kurulu, eylül ayı toplantısını Tripolis’te yaptı. Buldan Kaymakamı Murat Sarı ve Belediye Başkanı Mustafa Fahri Şevik’in katıldığı toplantıda, Buldan Turizmi ve Pamukkale, Laodikya-Tripolis-Yayla Gölü’nü kapsayan Kral Yolu’nun yeniden canlandırılması ele alındı.

Buldan Kent Konseyi’nden Antik Kent Tripolis toplantısı

Buldan Belediyesi Kent Konseyi Yürütme Kurulu, eylül ayı toplantısını Tripolis’te gerçekleştirdi.

Buldan Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Hasan Coşan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Kaymakam Murat Sarı, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Ak Parti İlçe Başkanı Naci Çomuk, Tripolis Kazı Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Duman ile Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri katıldı. Başkan Coşan ile yürütme kurulu üyeleri, Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman’ın rehberliğinde Tripolisi gezerek kazı ve restorasyon çalışmalarını inceleme fırsatı buldu. Doç. Dr. Duman, Tripolis Antik Kenti’nin sağlam koruna gelmiş antik kentlerden biri olduğunu ifade ederek, üyelere, 2012 yılından bu yana yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

BULDAN TURİZMİ MASAYA YATIRILDI

Tripolis gezisinin ardından Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in de katıldığı toplantıda, Buldan turizmini ve Pamukkale, Laodikya-Tripolis-Yayla Gölü’nü kapsayan Kral Yolu’nun yeniden canlandırılması ile ilgili neler yapılabileceği konusunda fikir paylaşımında bulundular. Toplantıda konuşan Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Buldan’ın turizm potansiyelinin harekete geçirmek için gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek, “Bu konuda sizlerin desteğini almak bizleri motive ediyor. Turizm potansiyelimizi ortaya çıkarmak ve bunları geliştirmek için Belediyenin, STK’ların ve vatandaşların desteğini almak istiyoruz” dedi.

“TANITIM EKSİKLİĞİ VAR”

Kazı çalışmalarına 2012 yılında başlanan Yenicekent Tripolis Antik Kenti’nde kısa zamanda önemli mesafe katledildiğini dikkat çeken Başkan Şevik, Kazı Heyeti Başkanı Bahadır Duman’a teşekkür etti, Tripolis’in alt yapısının tamamlandığını ve yıllık 18 bin turistin ziyaret ettiği Tripolis’in daha çok tanıtıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Başkan Şevik, Belediyenin imkanları doğrultusunda tanıtım ile ilgili gerekli desteği vereceklerini açıkladı.

“KRAL YOLU YENİDEN CANLANDIRILMALI”

‘Kral Yolu’ olarak adlandırılan Pamukkale-Laodikya-Tripolis-Buldan ve Yayla Gölü turizm aksının yeniden canlandırılması ile ilgili gerekli görüşmeleri yaptıklarını belirten Başkan Şevik, Turizm Bakanlığı’nın gündeminde olduğunun müjdesini verdi. Başkan Şevik, “Tripolis’e daha çok ziyaretçi gelmesini sağlamak için çalışırken, Buldan’ın da yerel unsurlarını harekete geçirerek bireysel kalkınmanın da yollarını aramalıyız. Buldanlı vatandaşlarımızın da cebine katkı sağlayacak, çalışmaları hep birlikte Buldanlı STK’lar, yöneticiler ve vatandaşlar ile birlikte gerçekleştirmeliyiz. Bu konuda çok geç kaldık. Artık zaman kaybetmemiz gerekir” diye konuştu. Başkan Şevik, Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç.Dr. Bahadır Duman’ın Denizli Merkez ve Çardak Havaalanı’nda Tripolis tanıtım levhalarının konulması ve kazı çalışmalarında elde edilen tarihi eserlerin sergilenebileceği Arkeoloji Müzesi ile ilgili taleplerinin de değerlendirileceğini, uygun yerlere tanıtım levhalarının konulmasının uygun olacağını belirtti.

“KENTE VE KENTLİYE DOKUNMAK İSTİYORUZ”

Kent Konseyi olarak Buldan’ın ve Buldanlının sorunlarına çözüm odaklı çalışmalarına devam edeceklerini belirten Kent Konseyi Başkanı Hasan Coşan, “Her ay ayrı bir konu başlığı altında toplantılarımızı gerçekleştiriyor ve sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yürütmeye özen gösteriyoruz. Eylül ayı toplantımızın konusu turizm olarak belirledik. Buldan’ın turizminin geliştirilmesi ve Buldan’ın turizm değerlerimize daha fazla dikkat çekmek istiyoruz. Bu nedenle Tripolis’te toplandık. Oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER