Buldan’da asırlık gurur

Buldan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü belediye binası önünde Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Buldan’da asırlık gurur

Buldan’ın Yunan işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlama programı, sabah saatlerinde top atışlarıyla başladı. Sabah ezanının ardından okunan salalarla devam eden kurtuluş günü etkinlikleri kapsamında, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, AK Parti İlçe Başkanı Naci Çomuk ve MHP İlçe Başkanı İbrahim Aksüt ile birlikte, İlçe Jandarma Komutanlığı’nı ziyaret etti. Başkan Şevik, İlçe Jandarma Komutanı Bekir Cinkara nezdinde tüm askerleri tebrik etti. Sınav nedeniyle saat 13.00’e alınan tören, belediye binası önündeki Atatürk Anıtı'nda gerçekleştirildi. Törene; AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Zolan, MHP İl Başkanı Yusuf Garip, Buldan Kaymakamı Tayfun Deli, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, İlçe Jandarma Komutanı Bekir Cinkara ile Yaz Okulu etkinliklerine sponsor olan Profilo Genel Müdürü Ozan Zıngır, Buldan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili Veli Tokdemir, kamu kurum ve kuruluş ilçe müdürleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum örgütlerinin ilçe temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Buldan Kaymakamı Tayfun Deli ve Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından tören,  saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.    

“Bu coğrafyada bayrağımızı ilelebet dalgalandıracağız”

Türkiye üzerinde 100 yıl önce olduğu gibi yeniden vatanı bölmek isteyenlerin iş başında olduğunu ileri süren AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Buldan’ının düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlayarak; “Biz de bu günleri anarken geçmişe bakarak geleceğe çok daha emin ve kararlı adımlarla yürümemiz gerektiğini biliyoruz. Onun için, geçmişten ders çıkartarak, gençlerimize geçmişte yaşadığımız sıkıntıları, acıları, hatırlatmak suretiyle geleceğe çok daha emin ve kararlı adımlarla yürümemiz gerektiğini ifade ediyoruz. İşte yüz yıl önce bu coğrafyada vatanımızı bölmek isteyenler, devletimizi yıkmak isteyenler al bayrağımızı indirmek isteyenler 100 yıl sonra yeniden milletimize dahili bedhahlarıyla işbirlikçileriyle kastetme girişimleri içerisinde olduklarını da yakinen biliyoruz. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun renginiz, meşrebiniz ne olursa olsun, biz bu vatan için toprağa yüzbinleri şehit vermiş, şanlı bir tarihin torunlarınız. O nedenle yeniden bu topraklara ihanet girişimine asla müsaade etmeyeceğiz. Bir olacağız, diri olacağız ve kardeş olacağız bu coğrafyada bayrağımızı ilelebet dalgalandıracağız” dedi.

“Buldan eşi benzeri olmayan bir ilçemiz”

Bu toprakların kanla, gözyaşı ve birçok emekle yurt edinildiğini vurgulayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Malazgirt’ten başlayan ve her günü, her yılı ve her asrı mücadelelerle geçerek bugün biz burada hür ve bağımsız yaşıyoruz, bayrağımız dalgalanıyor, İstiklal Marşımız okunuyor. İşte 100 yıl önce de birçok ülkenin teşviki ile İzmir’den başlayan Yunanlıların işgali Buldan’ımıza da sirayet etmiş ve iki yıla aşkın süre burası işgal altında kalmış. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüz, 26 Ağustos’ta Afyon’da başlatmış olduğu Büyük Taarruz Baş Komutan olarak. 30 Ağustos’ta zaferle neticelenmiş ve düşmanı kovma noktasında da 4 Eylül’de de Buldan’ımızdan da o düşmanları defetmişiz. Tabi ki fiilen bunları buradan kovduk. Tabi ki o günden sonra her türlü tehlike, her türlü niyet, her türlü saldırı devam ediyor. Baktığımızda Denizli’miz her geçen gün daha da güzele gidiyor. Buldan gerçekten tarımıyla, tarihiyle, dokumasıyla her nerden bakarsan bu güzel havası tabiatıyla gerçekten eşi benzeri olmayan bir ilçemiz. Hizmetler noktasında da en üst seviyede hizmetler yapılıyor. İnşallah bundan sonra da yapılmaya devam edecek” dedi.

“Bu topraklarda bin yıllık hâkimiyete sahibiz”

Buldan Kaymakamı Tayfun Deli ise konuşmasında; “1040 yılında Tuğrul ve Çağrı Beylerle girilen Anadolu topraklarında bin yıllık süregelen bir hâkimiyete sahip bir milletiz. 17 devlet kurmuş, hepsi de dünyayı titretmiş devletler olan bu milletlerin bir ferdi olarak güzel ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunu bir onur vesilesiyle kutluyorum. Savaşarak elde ettiğimiz bu toprakları yedi düvele, kimse bizden kolayca alamayacağını, tüm dünya bir araya gelse de bu toprakların Türk yurdu olduğunu bir kez daha Büyük Taarruz’la başlayan ve ilçelerimizin kurtuluşuna giden yolda her ilçemizin ayrı ayrı kurtuluş gününü kutladığımız seferlerde gösterdik. Biz, Mondrosları, Sevrleri bir paçavra gibi yırtıp, savaşarak dünyaya ‘Türk’ün toprağını istediğiniz kadar anlaşın, savaşmadan bu topraklar elde edilemez’ diye gösterdik” ifadelerine yer verdi.

“Kurtuluşumuzun 100. yılını gururla kutluyoruz”

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü gururla kutladıklarını belirtti. Başkan Şevik, konuşmasına şöyle devam etti:  “Milletimizin her daim bağımsızlık sevdası, Kurtuluş Savaşı’nda da başarılı olmuştur. Milli ve manevi değerleri koruyabilmenin bir diğer adı da bağımsızlık ve özgürlük koşmuş olan necip Türk milleti, bu değerlerine karşı girişilen saldırıları ve taarruzları her defasında milli birlik içerisinde bertaraf etmiştir. Bu teşebbüs sırasında bulunan her türlü güce kâbusların ötesinde bir cehennemi yaşatmıştır. Milli Mücadele’nin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünyaya milleti adına insanlık dersi vermiştir.”

Dereceye giren spor ödüllerini aldı

Konuşmaların ardından spor kursu öğrencilerinin kick boks gösterisi büyük bir beğeniyle izlendi. Kick boksta dereceye giren sporculara, protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından kortej yürüyüşüne geçildi. Protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı kortej yürüyüşü, Kuva-i Milliye Sakarya Mücahitler Derneği üyeleri öncülüğünde Atatürk Caddesi’nden başladı. Marşlar eşliğinde 14 Mayıs Caddesi’nden devam eden kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER