Buldan’da olan işçiye oldu, 125 hanelik mağduriyet doğdu

Buldan Belediyesi eski başkanı Mustafa Gülbay’ın Yenicekent’te açtığı iç çamaşırı fabrikasında istihdam edilen 125 işçinin yeni belediye yönetimi tarafından işten çıkarılması ve fabrikanın kapatılması Buldan’da “seçim yatırımı mı, işçi kıyımı mı?” tartışmalarına yol açtı.

Buldan’da olan işçiye oldu, 125 hanelik mağduriyet doğdu

Buldan Belediyesi eski Başkanı Mustafa Gülbay’ın Yenicekent’te açtığı iç çamaşırı fabrikasında istihdam edilen 125 işçinin yeni belediye yönetimi tarafından işten çıkarılması ve fabrikanın kapatılması Buldan’da “seçim yatırımı mı, işçi kıyımı mı?” tartışmalarına yol açtı. Buldan’ın MHP’li yeni başkanı Mustafa Fahri Şevik tekstil atölyesinin Mustafa Gülbay tarafından “seçim yatırımı” olarak açıldığını ve belediyenin bu ekonomik yükü kaldıramayacağını belirtirken, önceki Başkan Gülbay ise bu fabrikanın İŞKUR’un “devlet destekli istihdam” projesi kapsamında hayata geçirildiği ve belediyeye hiçbir maliyetinin olmadığını savundu. İşçilerin tamamı geçtiğimiz hafta işten çıkarıldı.

Yenicekent İç Çamaşırı Atölyesi’ne alınan 125 işçinin çıkartılmasıyla ilgili açıklama yapan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Olmayan fabrikaya BULDAŞ üzerinden 125 işçi alınmış. Ruhsatı bile olmayan bir işletme kurulmuş. Seçime üç gün kala alınan işçileri belediye bütçesi kaldırmaz. Üzülüyoruz ama başka çaremiz de yok” dedi.

Buldan eski belediye başkanı ve 31 Mart yerel seçimlerinde DP’den aday olan Mustafa Gülbay tarafından açılan Yenicekent İç Çamaşırı Atölyesi’ne alınan işçiler yeni yönetimin kararı ile mağdur oldu. Fabrikanın kapatıldığı ve işçilerin işten çıkartıldığı yönündeki iddialara cevap veren Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Seçimlere üç gün kala ruhsatsız olarak açılan Yenicekent İç Çamaşırı Atölyesi’ne, vaat edilen 600 işçiden 125’isinin belediye şirketi BULDAŞ üzerinden işe alındığını öğrendiklerini belirtti.

Önceki dönem belediye başkanı Mustafa Gülbay’ın olmayan fabrikaya işçi olarak aldığı vatandaşları mağdur ittiğini belirten Şevik, açıklamasına şöyle devam etti: “Seçim sürecinde, başta ben olmak üzere tüm siyasi partilerin belediye başkan adaylarının ve vatandaşların tepkisine rağmen seçime üç gün kala ruhsatı bile olmayan atölyenin açılışı yapıldı ve 125 işçi BULDAŞ üzerinde işe alındı. Oy uğruna seçime üç gün kala apar topar fabrika adında bir tesis açılması yanlıştı. Göreve geldikten sonra da gördük ki; tesise alınan işçiler belediye şirketi BULDAŞ üzerinden alınmış ve bütün yük belediyemize yüklenmiş. Şu an belediyemizde 250’in üzerinde personel çalışmakta. Bunların büyük bir bölümü seçim öncesi alınan arkadaşlarımız. Arkadaşlarımızla birlikte çok üzgünüz ama biz değil, Gülbay dahil kim seçilirse seçilse aynı şeyi yapardı. Hesap ortada, çok üzülsek de belediye adına yapacak bir şeyimiz yok. Bu işin sorumlusu seçime üç gün kala böyle bir girişimde bulunan sayın Gülbay ve yakınlarındakilerdir. Ruhsatı olmayan hayali bir fabrikaya belediye şirketi üzerinden alım yapılmasının ceremesi, hiçbir suçu olmayan, tek amacı iş olan vatandaşımıza yüklenmiştir. Bu vatandaşlarımız arasında işsizlik ödeneği alan ve yeter ki; güvenli bir işim olsun diye düşünen kişilerde vardı. Onların şimdi işsizlik ödeneği de kesildi.”

Şevik, fabrikanın kapatıldığı yönündeki iddiaları ise “Ortada atölye yok. Ruhsatsız hayali bir fabrika var. İçinde makine bile yok. Nasıl kapatma kararı alırım” diye yanıtlarken, eski Başkan Mustafa Gülbay ise şunları söyledi; “Buldan için önemli bir proje idi. Ayrıca devletin ve hükümetin istihdam projelerine uygun olarak İŞKUR bağlantılı alımlar yapıldı. Buldan Belediyesi bütçesine hiçbir yük getirmeyen bir işletmenin kapısına kilit vurulup işçiler kapının önüne konuldu. BU, Sırf bizim tarafımızdan geliştirilen bir proje olduğu için böyle yapıldı. İşçiler ve Buldan mağdur edilmiştir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER