Buldan’da RES Projesi tanıtıldı

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. tarafından, Bostanyeri Mahallesi’nde düzenlenen rüzgar enerjisi üretmek için hazırlanan proje hakkında bilgilendirme toplantısına katıldı.

Buldan’da RES Projesi tanıtıldı

Başkan Şevik, “Dünya elektrik üretiminde yenilenebilir enerji önemli bir yere sahiptir. Buldan da rüzgar hızı ve coğrafi konumu açısından yıl boyu rüzgar alma potansiyeli olan bir ilçe, değerlendirilecek olması bizleri sevindirdi” dedi.

Geçtiğimiz Mart ayında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca ‘Belenova Yenilenebilir enerji kaynakları alanı’ içerisine alınan Buldan Bostanyeri Mahallesi’nde RES projesi için bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Ramazan Damacı, Aktaş, Çatak, Süleymanlı, Bostanyeri ve Kovanoluk mahalle muhtarları, Enerjisa Enerji Üretim Şirketi yetkilileri ile Nartus Enerji ve Çevre Danışma Şirketi yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Enerjisa’dan Ezgi Katmer, Nartus Enerji ve Çevre Danışmanı Özge Öçalan, yaptıkları bilgilendirme açıklamasında; projenin hayata geçmesiyle birlikte 23 rüzgar türbinin kurulacağını, inşaat aşamasında 50, işletme aşamasında ise 12 kişinin çalıştırılacağını açıkladı. Ayrıca Enerjisa ve Nartus yetkilileri, orman sahası içerisinde hayata geçmesi planlanan proje çerçevesinde, şahıs arazileriyle ilgili olarak kamulaştırma çalışmaları sırasında özel mülkiyet sahipleriyle öncelikli olarak karşılıklı anlaşma yoluna gidileceğini vurguladı. Konuşmaların ardından Enerjisa ve Nartus yetkilileri, Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesi hakkında mahalle sakinlerinin sorularını yanıtladı.

“İLÇEMİZ YIL BOYU RÜZGAR ALMA POTANSİYELİNE SAHİP"

Buldan’da hayata geçirilecek olan RES projesi ile ilgili görüşlerini dile getiren Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Dünya elektrik üretiminde yenilenebilir enerji önemli bir yere sahip. İlçemiz, gerek rüzgar gücü gerekse coğrafi konumu itibariyle yıl boyu rüzgar alma potansiyeli olan bir ilçe. Bunun değerlendirilecek olması ve ilçe istihdamına da katkı sağlayacak projenin hayata geçmesi bizleri sevindiriyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER