Buldan’da sokaklar yenileniyor

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in turizm projeleri arasında yer alan Kültür Ringi Projesi kapsamında başlatılan Sokak Sağlıklaştırması ve Restorasyon Uygulamaları Çarşı ve Türkmenoğlu Sokakları’nda devam ediyor. Proje kapsamında, Bergama granit küp taşıyla kaplanan Çarşı ve Türkmenoğlu Sokakları’ndaki çalışmalar tamamlandığında, tarihi dokusu ve özgün yapısı ile ilçenin en önemli sokaklarından ikisi daha turizme kazandırılmış olacak.

Buldan’da sokaklar yenileniyor

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in vizyon projeleri arasında yer alan ve Mart 2021 tarihinde ihaleyi alan firma ile sözleşmesi imzalanan proje doğrultusunda Çarşı ve Türkmenoğlu Sokakları’nda Sağlıklaştırma ve Restorasyon uygulamalarına başlandı. Bir taraftan Türkmenoğlu Sokak’ta 3’ü tescilli 4 yapının, Çarşı Sokak’ta ise 6 tescilli yapının dış cephesi ve çatısı aslına uygun olarak yenileme çalışmaları devam ederken, diğer taraftan da sokaklar Bergama granit küp taşlarla kaplanarak, tarihi dokusuna uygun olarak yeniden düzenleniyor.  Çarşı ve Türkmenoğlu Sokakları Sağlıklaştırma ve Restorasyon Uygulamaları’nın 2022 yılı içerisinde tamamlanacağını açıklayan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Çalışma tamamlandığında tarihi dokusu ve özgün yapısıyla iki önemli sokağımızı da turizme kazandırmış olacağız.  Çarşı ve Türkmenoğlu Sokakları, ilçe turizminin gelişmesine olumlu katkı sağlayacağına inandığımız Kültür Ringi projelerimizi tamamlayan iki önemli sokağımız” dedi.

“ÖNEMLİ YOL KAT ETTİK"

Buldan Belediyesi olarak ilçede turizm hareketliliğini artıracak yatırımlara öncelik verdiklerini belirten Başkan Şevik, “İlçemizin tarihi ve kültürel zenginliklerini ayağa kaldırmak amacıyla başlattığımız Sokak Sağlıklaştırması ve Restorasyon Uygulamaları’nı aralıksız sürdürüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ile önemli yol kat ettik. İlçemize gelen yerli ve yabancı turistler, Çarşı Sokak’tan başlayacakları Kültür Turunu, Türkmenoğlu, Semerci, Fetçiler, Dokuma Pazarı, Beyler Sokakları’yla devam edecek. BELKÜM ile Eski Cezaevi, ilçemizin geleneksel el dokumalarının, organik tarım ürünlerinin satıldığı dükkanlarla yeniden canlandıracağımız eski Arastayı, türkülere konu olan Eklemeli Konağı ile Tarihi Beyler Konağı’nı ziyaret eden misafirlerimizin kültür turunu, projesini hazırladığımız ve ihale aşamasında olan Tarakçı Sokağı ile Terziler Kaşı Sokağı’nı geçerek gelecekleri Talat Tarakçı Konağı ve Behçet Uz Konağı’nda dinlenerek tamamlamalarını hedefliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER