BULDAN’DA TÜLÜLER GÜREŞTİ, HASTANE KAZANDI

Buldan İlçesi’nde belediyenin organizasyonu ile geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Buldan Deve Güreşi’nin geliriyle, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne Kan Gazı Ölçüm Cihazı alındı.

Buldan Belediyesi’nin organizasyonu ile geçtiğimiz Mart ayında yapılan Buldan Deve Güreşi’nin geliriyle, Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne Kan Gazı Ölçüm Cihazı alındı.

Buldan Belediyesi Doğanköy Deve Güreşi Meydanı’nda 11 Mat 2018 Pazar günü yapılan ve 120 devenin kıyasıya güreştiği Geleneksel Buldan Deve Güreşi, Buldan Göğüs Hastalıkları hastanesine yaradı. Buldan Belediyesi tarafından, Buldan Göğüs Hastalıkları hastanesi yararına düzenlenen güreşte, bütün masraflar çıktıktan sonra  kalan 29 Bin TL ile hastanenin ihtiyacı olan kan gazı ölçüm cihazı alınarak hastaneye teslim edildi.

Cihazın teslim töreninde konuşan Hastane Başhekimi Uzman Doktor Hamdi Topçu, “Hastanenin ihtiyaçlarının bitmeyeceğini, ama acil olarak alınması gereken cihazların olduğunu belirterek, kan gazı cihazının da öncelikli alınması gereken bir cihaz olduğunu söyledi. Topçu,”Hastanemiz yararına düzenlenen deve güreşinde elde kalan para ile alınan bu cihaz ile kandaki oksijen ve karbondioksit oranını tespit edebiliyoruz. Kandaki asitite oranını belirleyip tedaviyi ona göre şekillendiriyoruz. Özellikle nefes darlığı çeken hastalarımız, koah hastaları için bu cihaz çok önemliydi. Ayrıca soba zehirlenmelerinde bu cihaz ile daha doğru teşhis şansımız var. Deve güreşini tertip ederek böyle bir cihazı hastanemize kazandıran başta Belediye Başkanımız Mustafa Gülbay ile deve güreşi tertip komitesine çok teşekkür ederim.” dedi.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, “Buldan’da neredeyse tüm kamu binaları Buldanlı hayırseverler tarafından yaptırılmıştır. Hayırseverlerimiz bina yaptırmakla kalmayıp, o binaların ve o binada görev yapan kamu kurumlarının pek çok ihtiyacını karşılamaya devam etmişlerdir. Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi de bunlardan biridir. Biz bu geleneği devam ettiriyoruz. Hastanemize ihtiyacı olan cihazları karınca kararınca düzenlediğimiz deve güreşi gibi etkinliklerle kazandırmaya çalışıyoruz. Geçen yıl da yaklaşık 70 bin TL ile bir cihaz almıştık. Bu geleneği bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz. Develer hastanemiz için güreşmeye devam edecekler” diye konuştu.

HATİCE DEMİR

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER