Buldan’da 'Yörük Toyu' gerçekleşti

Bölgenin en büyük ve geniş katılımlı ‘Yörük Türkmen Toyu’nun 5’incisi Buldan’da gerçekleştirildi. Süleymanlı Yayla Gölü’nde düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden 200’ün üzerinde Yörük Derneği katıldı.

Buldan’da 'Yörük Toyu' gerçekleşti

Buldan Yörük Türkmen Derneği’nin Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Buldan Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 5’incisini düzenlediği Yörük Türkmen Toyu, Süleymanlı Yayla Gölü’nde yapıldı. Bölgenin en büyük Yörük Türkmen Toyu’na; Buldan Kaymakamı Murat Sarı, MHP İl Başkanı Av.Yusuf Garip, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Denizli Türk Ocakları Şube Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok, Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Ak Sakallılar Meclis Başkanı Niyazi Çapa, siyasi parti ilçe temsilcileri, 200’ün üzerinde Yörük derneği başkanı ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasında Kaymakam Murat Sarı, Atatürk’ün ‘Arkadaşlar gidip Toros Dağları’na bakınız. Eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa şunu çok iyi biliniz ki; bu dünyadaki hiçbir güç ve kuvvet bizi asla yenemez’ sözünü hatırlatarak; şunları söyledi: “Atatürk’ün sözüyle ifade edilen kudret Yörük Türkmen ruhudur. Bu bağlamda burada yapılan bu toylar, bu ruhu besleyen en önemli kaynaklardan biridir. Bu ruh ışığını ulu erenlerden, gücünü ise nefsini hakim olmayı bilen Adil Beylerden, yiğit alperenlerden ve gözü pek bacılardan alır. Bu ruh, zaman gelmiş öze dönüşe ve yeniden dirilişe ilham vermiş, zaman olmuş, kutlu bir direnişe ve muzaffer bir kurtuluşa can vermiştir. Bu ruh, kutlu Anadolu ruhudur. Bu duygu ve düşüncelerle toyumuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

“YAYLA GÖLÜNDE AĞIRLAMAKTAN MUTLUYUZ”

Başkan Şevik ise konuşmasında bu bölgenin en güzel coğrafyalarından biri olan Süleymanlı Yayla Gölü’nde Yörük Türkmen Şenliği’nin 5’incisini düzenliyor olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Anadolu önce, esas yurttan anayurda gelerek kolonileştiren Yörük Türkmen Boyları’yla bir nevi iskan edinilmiştir. Anadolu’nun, Selçuklu ve Osmanlı’dan kolonen hayattan bir nevi Yörük hayatından imparatorluk, emperyal hayata geçmesinde, esas yurttan Anadolu’ya mekan tutan Oğuz’un 24 asil boyunun çok büyük emeği vardır. O günden bugüne bu ruhu Malazgirt’ten 1071’den, 1453’te İstanbul’un fethinden, ve özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş sürecine girmesinden sonra Kuva-i Milliye ile tekrar taçlandıran ve içinden Anadolu’dan tekrar kurtarıcı bir lider çıkaran, Mustafa Kemal Atatürk’ü çıkaran bu toprakların ana beşiği olan, Anadolu olan, kılcal damarı olan ve Anadolu Türk kültürünü, demin ifade ettiğim gibi emparyal hayata taşıyan Yörük Türkmenlerini ilçemde, burada karşılamış olmaktan, istikbal etmiş olmaktan duyduğum en derin memnuniyeti ifade etmek isterim. Şenliğimizin 5’li yıllardan 10’lu, 15’li çeyrek asırlara ulaşmasını temenni ederim” dedi.

“YÖRÜK TÜRKMENLER HER ZAMAN BAŞROL OYNAMIŞTIR”

Buldan Süleymanlı Yaylası’nı şenlendiren Yörük Türkmenlerini teşekkür eden MHP İl Başkanı Yusuf Garip, “Türk’ün bizim inancımıza göre Ergenekon’dan çıktı, Orta Asya’dan Anadolu topraklarında hüküm sürdüğü , yine sultan Alparslan’la 1071’de Anadolu’nun kapısına dayandığı ve yine bu coğrafyamızda tüm Anadolu’ya Türk’ün yerleştiği var olduğu günden bu yana, her zaman her yerde bu bayraklar altında, öncelikle Osmanlı’nın kuruluşunda Ertuğrul Gazi’ye Ertuğrul Gazi’den Fatih Sultan Mehmet Han’a , oradan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyetimizin yüz yıllık bu serüveninde Türk’ün bu Anadolu topraklarında her zaman hüküm sürdüğü ay yıldızlı bayrağımızın altında Yörük Türkmen, daha doğrusu Türk Birliği ve Yörük Türkmen her zaman başrol oynamıştır. Her zaman vatanına, milletine ve bayrağına sahip çıkmıştır. Burada bizi birleştiren asıl değer de içimizdeki vatan, millet, bayrak sevgisidir. Bizleri burada toplanmamıza vesile olan başta Buldan Yörük Türkmen Derneği olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu.

“YÖRÜK VE TÜRKMEN BİR ETNİK GRUP DEĞİLDİR”

Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok, Yörük ve Yörük Türkmenlerin tarihçesi ile ilgili kısa bir bilgi verdi. Prof. Dr. Tok, Denizli coğrafyasının kadim bir Oğuz coğrafyası olduğunu vurgulayarak, “Oğuz’un bütün boylarının harmanlandığı bir coğrafyadır. ‘Yörük’ ve ‘Türkmen’ denildiğinde birinci olarak söylenmesi gereken husus şudur ki, Yörük ve Türkmen denildiğinde asla etnik bir algı oluşmaması gerekiyor. Yörük ve Türkmen bir etnik grup değildir. ‘Yörük, Türkmen’ dediğimiz Batı Anadolu’da Akdeniz’de, Marmara’da İç Batı Anadolu’da yüce Türk milletinin ‘Oğuz Boyu’ dediğimiz, Oğuz boylarının bu bölgedeki adlandırılmasıdır. Bizim ‘Yörük’ dediğimiz, ‘Türkmen’ dediğimiz gruplar, Batı Anadolu’daki yarı göçebe bir hayat tarzını, hayvancılığa dayalı bir hayat tarzını benimseyen boyları, kollarıdır” dedi. Buldan Yörük Türkmen Derneği Başkanı Osman Önen’in selamlama konuşmasının ardından, Yörük Beyi, keyfi kuşanma törenine geçildi.

BAŞKAN ŞEVİK 2’NCİ KEZ YÖRÜK BEYİ OLDU

Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Ak Sakallılar Meclis Başkanı Niyazi Çapa, Başkan Şevik’i 2’nci kez Yörük Beyi ilan ederken, Kaymakam Sarı’yı da Yörük Beyi seçti. Kaymakam Sarı ile Başkan Şevik’e, Yörüklerin, Türkmenlerin önemli bir kültürel değeri olan keyfiye bağlarken, üzerinde ay-yıldızlı Türk Bayrağı işlemeli kalpağı giydirdi. Ardından Nurcan Altınok, Ali Tunç, İsmail Uzunoğlu, Halim Kesen, Alim Toker konser verdi. Seslendirdikleri güzel türkülerle Yörükleri coştururken, İzmir Yörükler Derneği Kadın Kolları Halk Oyunları ekibinin, gösterilerinin ardından ellerinde Türk Bayrağı ve Atatürk posteri ile 10’uncu Yıl Marşı’nı söylemesi ise izleyenleri büyüledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER