Buldan’daki balık ölümleri analiz raporu açıklandı; Su Temiz

Süleymanlı Yayla Gölü’nde yaşanan balık ölümleriyle ilgili Buldan Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nce başlatılan incelemeler sonucunda alınan numunelerin laboratuvar sonuçları çıktı. Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Laboratuvarı’ndan alınan analiz raporuna göre; Yayla Gölü suyu temiz, balık ölümlerinin nedeni kirlilik değil.

Buldan’daki balık ölümleri analiz raporu açıklandı; Su Temiz

Buldan Süleymanlı Yayla Gölü’nde geçtiğimiz ay meydana gelen balık ölümleriyle ilgili rapor açıklandı. Buldan Tarım ve Orman il ve İlçe Müdürlüğü ile Denizli Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yapılan incelemeyle birlikte alınan su ve balık numunelerinin gönderildiği Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü ve Toksikoloji Bölümü’nde yapılan analiz sonuçlarına göre; balık ölümlerinin nedeni kirlilik değil. Raporda, su numunesinde bulunan toksik, ağır metal, mineraller ve su sertliği oranlarının alabalık ile sazan türü balıkların yaşadığı suların korunması ve iyileştirilmesi hakkında yönetmeliğe uygun olduğunu belirtildi.

“YAYLA GÖLÜ’NDE YENİ BALIK ÖLÜMLERİ YAŞANMIYOR”

Laboratuvar sonuçlarının da balık ölümlerinin kirliliğe bağlı olmadığını gösterdiğini belirten Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Balık ölümlerinin oksijen seviyesinde yaşanan düşüş olduğunu biliyorduk. Laboratuvar sonuçları da bunu doğruladı. Son günlerde Yayla Gölü’nde yeni balık ölümleri yaşanmıyor. Ölümlerin durmuş olması da bizleri sevindirdi ve rahatlattı” dedi.

“DENİZLİ TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ”

Yayla Gölü’nün Buldan ve Denizli turizmi için önemli olduğunu vurgulayan Başkan Şevik, “Yayla Gölü, Denizli turizmi açısından çok önemli doğa harikası bir yer. Denizli'nin önemli kültür ve turizm projelerinden biri de Yayla Gölü projesi. Hierapolis-Tripolis Turizm hattının bitiş noktası; Yayla Gölü. Yayla Gölü ile ilgili hem Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin hem de bizim Buldan Belediyesi’nin projelerimiz, hedeflerimiz var. Yayla Gölü, bizim yıllardır özlediğimiz rekreasyon ve doğal park çalışmalarına kavuşacak, ziyarete açılacak. Yayla Gölü, Buldan ve çevresi için çok önemli. İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde Yayla Gölü, daha kullanılabilir ve korunabilir bir konuma gelecek” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER