BULDAN'DAKİ BEYLER KONAĞI EĞİTİMİN HİZMETİNDE

BULDAN'DAKİ BEYLER KONAĞI EĞİTİMİN HİZMETİNDE

Buldan Belediyesi tarafından satın alınarak restore ettirilen ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Buldan Meslek Yüksekokulu’na (MYO) eğitim amaçlı devredilen Beyler Konağı, Denizli Valisi Hasan Karahan tarafından açıldı.
Buldan’ın Yeşildere Mahallesi’ndeki Beyler Konağı Buldan Belediyesi tarafından satın alındıktan sonra esaslı bir restorasyondan geçmiş ve konak orijinaline sadık kalınarak yenilenmişti. Buldan Belediye Meclisi geçtiğimiz yıl içinde konağı eğitim amaçlı kullanılmak üzere Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Buldan Meslek Yüksekokulu’na (MYO) tahsis edilmişti. Buldan MYO, Mimari Restorasyon programı, konakta kullanabilecekleri şekilde tefrişat gerçekleştirerek, konağı hem müze, hem dershane hem de misafirlerini ağırlayabileceği şekle dönüştürdü.

Halen İzmir’de oturan Konağın son sahipleri de üniversitenin izni ile bir odasını eskiden bu konakta kullandıkları eşyalarla daha önce yaşadıkları halde döşediler. Konakta ayrıca eskiden Buldan’da kullanılan antika eşyaların da sergilenmesi sağlandı. Buldan Belediye Meclisi son olarak geçtiğimiz meclis toplantısında PAÜ’ye olan tahsisi 29 yıl daha uzattı. Konağın açılışı için, konağın bulunduğu Dokuma Pazarı Caddesi’nde Buldan Meslek Yüksekokulu Moda Tasarım programı öğrencileri tarafından mini bir defile gerçekleştirildi. Defilenin ardından tarihi konak Denizli Valisi Hasan Karahan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Buldan Kaymakam vekili Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Buldan MYO Müdürü Prof. Dr. İsmail Çeviş tarafından açıldı. Törende bir konuşma yapan Denizli Valisi Hasan Karahan, Konağın restore ettirilerek Üniversiteye eğitim amaçlı verilmesinin güzel bir davranış olduğunu belirterek, Buldan’da bulunan buna benzer tarihi ev ve konakların da restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Buldan’ın köklü ailelerinden birine ait olan Beyler Konağı’nın en iyi eğitim amaçlı kullanabileceğine inandıklarını ve bu amaçla üniversiteye tahsis ettiklerini belirten Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, konağın bulunduğu bölgenin, kültür turizmi açısından önemin çok fazla olduğunu, üniversitenin burada ders işlemeye başlamasıyla bölgenin canlanacağını söyledi.  

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER