Buldan’ı gururlandıran başarı

Belediye Başkanı Mustafa Şevik, baba yadigarı evlerini belediyeye hibe ederek vefa örneği sergileyen Ballar ailesinin, eczacılık sektörünün en prestijli ödüllerine layık görülen akademik çalışmalarıyla Buldan’ı gururlandıran kızları Prof. Dr. Petek Ballar Kırmızıbayrak’a başarılar diledi.

Buldan’ı gururlandıran başarı

İzmir’de eczacılık yapan Buldanlı Mahmut-Meral Ballar çifti,  Buldan’daki baba yadigarı tarihi konağı belediyeye hibe ederek vefa örneği sergilemişti. Bu davranışları ile Buldanlıların takdirini kazanan Ballar ailesinin Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi kızları Prof. Dr. Petek Ballar Kırmızıbayrak da,  eczacılık sektörünün en prestijli ödülüne layık görülen çalışmalarıyla ilçe halkını gururlandırdı.

Ege Üniversitesi TV’de yayınlanan Yeniden Ege Programına konuk olan Prof. Dr. Petek Ballar Kırmızıbayrak, Eczacılık Fakültesi’ni tercih ederken annesi Eczacı Meral Ballar’ı rol model aldığını söyledi.  Programda araştırmalarından bahseden Prof. Dr. Kırmızıbayrak, genetik bozukluklar nedeniyle hücrelerde sentezlenen ve kanserden alzheimera kadar birçok hastalığa yol açan hatalı proteinlerle ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle ödüle layık görüldü. Prof. Dr. Kırmızıbayrak, 2018 eczacılık sektörünün en prestijli ödüllerinden olan ‘Altın Havan Ödülü’nü aldı.  2019 yılında ise YÖK Üstün Başarı Ödülleri kapsamında Yılın Doktora Tezi Danışman Ödülüne layık görülen Prof. Dr. Kırmızıbayrak, ödülünü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştı.

BAŞKAN ŞEVİK'TEN TEBRİK

Buldanlı ailenin kızları Prof.Dr. Petek Ballar Kırmızıbayrak’a çalışmalarında başarılar dileyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Mesir macununun mucidi tıp bilgisi kuvvetli Merkezefendi,  Türkiye’de Sağlık Bakanlığı yapmış Dr. Behçet Uz gibi tıp alanında adını duyurmuş çok sayıda bilim insanı yetiştirmiştir. Prof. Dr. Ballar Kırmızıbayrak gibi yeni bilim insanlarının başarılı çalışmaları, Buldan’ı gururlandırmaktadır. Ben, Prof. Dr. Ballar Kırmızıbayrak’a üstün başarılarından dolayı tebrik eder, çalışmalarının devamını dilerim ” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER