“Buldan’ın her sokağı bir eğitim atölyesi”

Belediye Başkanı Mustafa Şevik, tarihi ve kültürel varlıklarıyla açık hava müzesi olan Buldan’ın akademik çalışmalara ev sahipliği yapacağını söyledi.

“Buldan’ın her sokağı bir eğitim atölyesi”

Geçtiğimiz hafta içerisinde Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Buldan Meslek Yüksek Okulu’nda Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve Buldan Kaymakamı Murat Sarı’nın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Restorasyon-Konservasyon Analizi ve Uygulamaları Laboratuvarı’nın ilçe için önemli bir kazınım olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, laboratuarın devam eden restorasyon uygulamalarına önemli katkı sağlayacağını söyledi. Başkan Şevik, İlçenin sahip olduğu tarihi ve kültür mirası mimari yapılarının doğallığı bozulmadan, yapıldığı döneme, kullanılan malzemelere uygun ve özgün niteliğine bağlı kalınarak restore edilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasında oldukça önemli olan bu laboratuvarın Buldan’a kazandıran Rektörü Kutluhan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Kaymakamlık, Belediye ve sivil vatandaşlar tarafından yürütülen restorasyon uygulamalarının hız kazandığı Buldan’ın her sokağının bir eğitim atölyesi olduğunu vurgulayan Başkan Şevik,  “İlçemiz sahip olduğu tarihi ve kültür mirası evleriyle bir eğitim atölyesidir. Öğrencilerimiz, açık hava müzesi olan ilçemizin her sokağında uygulamalı eğitim alabilecekleri için oldukça şanslılar” diye konuştu.

“KRAL YOLU, SOSYO-İKTİSADİ KALKINMA GÜZERGÂHI OLACAK"

Başkan Şevik,  Rektör Kutluhan’ın Buldan ziyaretinde üniversite-belediye işbirliğinin geliştirilmesi açısından oldukça verimli görüşmelerin de gerçekleştirildiğini söyledi. Buldan turizmi için oldukça önemli olan Kral Yolu projesine, Rektör Kutluhan’dan destek sözü aldıklarını belirten Başkan Şevik,  Buldan’ın turizm potansiyellerinden biri olan Hierapolis, Laodikya, Tripolis, Buldan Evleri ve Süleymanlı Yayla Gölü’nü kapsayan Kral Yolu’nun sosyo-iktisadi kalkınma güzergahı olarak belirlenebileceğini söyledi.  Başkan Şevik, “Eski ticaret yolu olan Kral Yolu’nun yeniden canlandırılması amacıyla verilen destek sözleri bizleri umutlandırıyor ve tabii ki heyecanlandırıyor” dedi. Buldan'ın Dokuma Pazarı Caddesi'nde yer alan ve 2013 yılında Belediye tarafından restore edilen Beyler Konağı, eğitim amaçlı PAÜ Buldan Meslek Yüksekokulu’na devredilmişti. Başkan Şevik ve Rektör Kutluhan, Beyler Konağı’nı da masaya yatırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER