BULKAZ DAĞLARI, ASIRLIK FINDIK AĞAÇLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

BULKAZ DAĞLARI, ASIRLIK FINDIK AĞAÇLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Uşak'ın Banaz İlçesi’nde bulunan Bulkaz Dağları, Anadolu fındığı türündeki ağaçlara ev sahipliği yapıyor. Banaz İlçesi’ne bağlı Ulupınar Köyü Muhtarı Abdil Doğan çevre köylerin yıllardır bu ağacın fındıklarından faydalandıklarını  vurguladı.

Doğan yetkililerden bu ağaçların tanıtılmasını ve ıslah edilerek daha verimli hale getirilmesini istedi.   Fındık ağaçlarının Bulkaz dağının en üst yerlerinde yetiştiğini söyleyen Doğan; " Denizden yaklaşık bin 300 metre yukarda. Ağaç Bulkaz Dağı’nın Anadolu fındığı türünden tek örnektir. Köylülerimiz yıllardır bu fındıktan faydalanmaktadır. Özelliği yüz yıldan fazla süredir belki bin yıldır burada olduğu için ortama iyi uyum sağlamış ve en kötü şartlarda bile verimli olabilen bir ağaç türüdür. Fındıkta verim kalitesi yoktur ama ürün kalitesi vardır.

Kabukları kalındır içi küçüktür ama her zaman fındık verebilen ağaçlardır. Bu bölgede yani Sivaslı'nın Eldeniz köyü, Banaz'ın Kavacık, Çöğürlü ve Ulupınar Köylüleri buradan fırsat buldukça fındık götürerek kış çerezlerini çıkarmaktadırlar. Yılladır bu fındığın hikayesi de insanlar arasında anlatılır durur. Biz bunun en son 5-6 yıl önce verimli olduğunu keşfettik, üzerinde durduk ancak hasadı biraz hoyratça yapılıyor, fındıklar dalları kırılarak indirilmeye çalışılıyor. Tanıtılmasını ıslah edilmesini ve verimli hale getirilmesini istiyoruz. O yüzden bu konuyla ilgili olarak kurum ve kuruluşların dikkatini çekmek amacıyla bize yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkür ediyoruz. Ağaçlar Eldeniz'den Kavacığa kadar yaklaşık otuz kilometre mesafede 3-5 noktada ve bu noktalarda ikişer üçer olacak şekilde dağılmış, toplam yirmi kadar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221