Burhan: "Sosyal medya, geleneksel medyayı çökertti"

Yerel kanalların temsilcileri ile birlikte Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’i ziyaret eden Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD) Başkanı Sinan Burhan; “Bugün Youtube, Twitter, İnstagram gibi mecralar geleneksel medyayı çökertmiştir” dedi.

Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD) Başkanı Sinan Burhan ve yerel kanalların temsilcileri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’i ziyaret etti. Sosyal medyanın denetimsiz olması ve yerel medyanın ekonomik durumunun konuşulduğu ziyaretin ardından açıklama yapan Başkanı Burhan; şunları söyledi: “Anadolu Yayıncıları Derneği olarak bugün Radyo TV Üst Kurulu Başkanı Sayın Ebubekir Şahin Bey’i ziyaret ettik. Kendisi her zaman Anadolu medyasına destek veren değerli bir yöneticidir. Bizi kabul ettiği için teşekkür ederiz. Bugün iki önemli noktanın altını çizmek isterim. Bunlardan bir tanesi geleneksel medya zor durumda. Özellikle yerel televizyonlar ve ulusal televizyonlar sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte çok ciddi reklam kaybı yaşamaktadırlar. Bugün Youtube, Twitter, İnstagram gibi mecralar geleneksel medyayı çökertmiştir. Bugün ulusal televizyonlar, yerel televizyonlar uydu ücreti ödüyorlar TÜRKSAT’a, RTÜK payı ödüyorlar. Bunun dışında üretime, istihdama, ekonomiye çok ciddi katkıları var. Ancak size soruyorum; bir instagram fenomeni, bir youtuber herhangi bir vergi ödemiyor. Herhangi bir denetime tabi değil. Bu yüzden sayın RTÜK Başkanımıza biz bu konuyu ilettik . Başkanımız her zaman geleneksel medyanın televizyonların, radyoların yanında olduklarını ifade etti. Bir kez daha söylüyorum; bugün ünlü fenomenler çok ciddi paralar kazanıyorlar. Ne vergi ödüyorlar, ne üretime destekleri var ne de ekonomiye destekleri var. Maalesef yerel televizyonlar ve ulusal televizyonlar ekonomik olarak küçülmek durumunda. Geleneksel olan iyi olan yerli ve milli olanı mutlaka bizim korumamız lazım.”

“MEDYA KURULUŞLARI KORUNMALI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklediklerini ifade eden Başkan Burhan; “Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir çağrıda bulundu. Bir takım internet siteleri ile ilgili olarak denetimden bahsetti. Bazıları hemen ‘sansür mü geliyor, kapatılıyor mu?’ dedi. Hayır. Bizler de herhangi bir sosyal mecra alanının kapatılmasını arzu etmeyiz. Ancak denetime tabi olmasını bekliyoruz. Ben buradan samimi olarak soruyorum. Evlerde çocuklarımız ‘sizi mi dinliyor, yoksa youtuberları mı dinliyor? İnstagram fenomenlerini mi dinliyor, Twitter’daki açıklamaları mı dinliyor.’ Dolayısıyla bu mecraların mutlaka denetim altına alınması lazım. Bu bir milli güvenlik sorunudur. Bakın 3 sene sonra bu mecralar, çocuklarımızın ne yiyeceğini ne giyeceğini neye inanacağını belirleyecek hale geliyorlar. O nedenle bu mecraların mutlaka denetim altına alınması lazım. Çocuklarımız elden gidiyor. Bugün ‘bayrak’ diyen, ‘ezan’ diyen ‘millet’ diyen yerli medya kuruluşlarının mutlaka korunması lazım” dedi.

“KAPATILMASIN, DENETLENSİN”

Başkan Burhan, şunları aktardı: “Bir takım sosyal medya mecraları uluslararası devletlerin finans kapitalin tekelindedirler. Türkiye birlik ve bütünlüğüne ve güvenliğine yönelik çok ciddi tehdit altındadır. Dolayısıyla da denetime tabi olması lazım. Denetim olmayan hiçbir mecra bu ülkede hizmet etmemelidir. Mutlaka muhatapları olmalıdır, vergi ödemelidir. Bu konunun altını çizmek istedik.”

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER