“Bütün savaşlara ve hukuksuzluklara karşıyız”

Ukrayna-Rusya Savaşı’na dair açıklama yapan Güney Ege Sanayiciler ve İşadamları Federasyonu Başkan Yardımcısı Okan Konyalıoğlu; bütün savaşlara ve hukuksuzluklara karşı olduklarını söyledi.

“Bütün savaşlara ve hukuksuzluklara karşıyız”

Güney Ege Sanayiciler ve İşadamları Federasyonu (GESİFED) Başkan Yardımcısı Okan Konyalıoğlu, Ukrayna-Rusya Savaşı’na ilişkin açıklama konuştu. Dünya Gazetesi'nin Daha İyi Yargı Derneği ile birlikte düzenlediği ‘Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları’ öncesinde konuşan Başkan Konyalıoğlu; “Bütün savaşlara ve hukuksuzluklara karşıyız. Hiçbir insanın bununun bile kanamaması lazım. Bizim bugünkü gündemimiz, ekonomi alanında hukukun görüntüsü ama oradaki hukuksuzlar da bugün insan ölümlerine sebep oluyor. Bunu bir kez daha görmüş oluyoruz” diye konuştu.

“TEDARİK ZİNCİRLERİNDE PROBLEM OLMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK"

Savaşın ekonomiye yansımaları hakkında da konuşan Başkan Konyalıoğlu, “Belirsizlikler iyice arttı. Bu da bizim bırakın orta ve uzun vadeyi, kısa vadeyi bile şekillendirmemize sorun olmaya başladı. Artık günlük olmaya başladı. Orta vade 1-2 haftalara, uzun vade 3-4 aya düştü. Bu kadar belirsizlikten ötürü önümüzü göremiyoruz, öngörü yapamıyoruz. Sektör oyuncularına güven sıkıntısı yaşıyor ve yaşatıyoruz. Tedarik zincirlerinde problem olma ihtimali çok yüksek. Çünkü Ukrayna ve Rusya, tahıl ve gıda tarafında iyi bir tedarikçi. Metalde de Avrupa’nın yüzde 15’e yakın tedarikini yapıyor. Bunlar kimileri için krizken kimileri için de fırsat olabilir. Oradan satın alma olarak yapılacak emtianın Türkiye’den tedarik edilme ihtimali de var. Bütün bunların hepsi, belirsizliği arttıran unsurlardır. Önümüzdeki dönemle ilgili öngöremediğimiz için bu şartlar altında inovatif ürün çıkarma, Ar-Ge yapma, yenilikçi satış teknikleri geliştirme, tesisleri büyütme gibi orta ve uzun vadede bizi ve ülkemizi farklı bir noktaya taşıyacak operasyonlar arka planda. En büyük handikabı bu. Pozisyon alamıyoruz, günü geldiğinde geride kalmış olacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2022, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER