Büyük Menderes için harekete geçildi

Denizli’nin Çal İlçesi’nde 12 kilometrelik Büyük Menderes Nehri yatağının temizlenmesi ve güzergahın doğa yürüyüş yolu (Trekking) yapılması için harekete geçildi.

Büyük Menderes için harekete geçildi

Çal Belediyesi, Aşağıseyit Mahallesi’nde 8 asırdır düzenlenen Koyun Sudan Geçirme Yarışması’nın yapıldığı Köprübaşı Mevkisi’nden Çal Kısık Kanyonu’na kadar olan Büyük Menderes Nehri yatağının temizlenmesi için harekete geçti.

Belediye Başkanı Fethi Akcan’ın talimatıyla Devlet Su İşleri’ne (DSİ)  gerekli raporlar, kadastro ölçümleri ve güzergah raporları verildi. Başkan Akcan, “Aşağıseyit ile Kısık Kanyonu arasında doğa yürüyüş yolu yapıldığında muhteşem bir yol olacak. Nehir yatağı de temizlendiğinde görsel olarak zenginlik olacak. Bu yol, kanyon ile bütünleşecek ve turizm adına önemli bir kazanım elde edilecek. DSİ Bölge Müdürlüğü’nden olumlu cevap aldık. İş makinaları 12 kilometrelik nehir yatağını temizlediğinde hem yürüyüş yolu kazanılmış olacak hem de olası taşkınlarda çevresindeki araziler korunmuş olacak. Çünkü yağmur ve karın yoğun yağdığı yıllarda nehir yatağı yığılmış ağaç kütükleri ve dalları yüzünden taşıyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221