BÜYÜK MENDERES’İN UMUDU SİVİL ÇEVRECİLER

Uşak’tan Ulubey Doğal Üretim Çevre ve Dayanışma Derneği ÇEDAY, Avgan Banaz Çayı’nı Yaşatma Derneği, Uşak Muratdağı Platformu Bileşenleri, Aydın Çevre Mücadelesi AYÇEM, Ege Çevre Platformu EGEÇEP ile Çaylar Dereler Dergisi ve Denizli’den çevre örgütleri ile doğa dernekleri 12 Ekim Cuma günü saat; 17.30’da Denizli’de Makine Mühendisleri Odası Toplantı ve Konferans Salonu’nda bir araya geliyor.

Yüzyıllardır geçtiği her kente hayat veren Büyük Menderes Nehri ve bu kadim nehri besleyen çaylar ve derelerde ortaya çıkan kirlilik Uşak, Aydın ve Denizli İllerinin çevrecileri ve çevre örgütleri tarafından masaya yatırılıyor. Uşak’tan Ulubey Doğal Üretim Çevre ve Dayanışma Derneği ÇEDAY,  Avgan Banaz Çayı’nı Yaşatma Derneği, Uşak Muratdağı Platformu Bileşenleri, Aydın Çevre Mücadelesi AYÇEM, Ege Çevre Platformu EGEÇEP ile Çaylar Dereler Dergisi ve Denizli’den çevre örgütleri ile doğa dernekleri  12 Ekim Cuma günü saat; 17.30’da Denizli’de Makine Mühendisleri Odası Toplantı ve Konferans Salonu’nda bir araya geliyor.

Üç  ilin çevrecileri bölgeye hayat veren Menderes Nehri’nin kirlilikten kurtarılması için bu toplantıda buluşacak. Ve, “Büyük Menderes  Nehri’nin çevre felaketlerinden korunması “ için önlemlerini ve yapacakları ortak çalışmalar ile eylem planlarını anlatacak. Toplantının konusunu ise “Büyük Menderes Havzası Kurtarma Mücadelesini Bütünleştirmek” olarak açıklayan çevre zirvesi yürütmesi; Menderes Nehri’nin doğduğu, geçtiği ve denize döküldüğü iller Uşak, Banaz, Denizli Sarayköy, Aydın ve Söke gibi kentlerde toptan bir çevre hareketinin organize edilmesi gerektiğini açıkladı.

Çevre koruması ve çevre mücadelelerinde umudun “sivil inisiyatif grupları, dernekler ve sivil çevrecilerde” olduğuna dikkat çeken açıklamada, “Menderes’in korunması ve bu havzadaki çevre felaketlerine karşı duruşta umut, sivil çevrecilerdedir. Bunun için de, Büyük Menderes Havzası’ndaki tüm mücadele ve çalışmaları bütünleştirmek için bu tür toplantılar yapıyoruz” denildi.  Denizli’deki çevre zirvesine, çevre duyarlılığı olan tüm kişi ve kurumların da katılması veya temsilci göndermesi istendi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER