“BÜYÜK MENDERES’TE 42 NOKTADAN 19’UNDA KİRLİLİK İLERİ SEVİYEDE”

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) işbirliğinde yapılan ‘Tekstil Sektöründe Temiz Üretim Rehberi’ projesinin tanıtımında konuşan WWF Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Genel Müdürü Aslı Pasinli; “42 noktada su kalitesi ile ilgili ölçümler yaptık. 19 noktada kirliliğin çok ileri dereceye vardığını tespit ettik” dedi.

“BÜYÜK MENDERES’TE 42 NOKTADAN 19’UNDA KİRLİLİK İLERİ SEVİYEDE”

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), WWF- Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve H&M grup tarafından Büyük Menderes Havzası’nda su kaynaklarının korunması için proje hazırlandı. Temiz üretim uygulamalarının hayata geçirilmesi ve sektörde sürdürebilirliğin sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla başlatılan ‘Tekstil Sektöründe Temiz Üretim Rehberi’ projesinin tanıtımı; Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen toplantı ile yapıldı. Toplantıya; GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, WWF Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Genel Müdürü Aslı Pasinli, H&M Bölge Sürdürülebilirlik Müdürü Julia Bakutis, Denizli Sanayi Odası Başkan Vekili Selim Kasapoğlu, Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürü Ahmet Taş ve yetkililer katıldı. Tekstil üretiminde kaynak verimliliğinin sağlanması ve sektörel su risklerine karşı önlem alınmasında tekstil üreticilerine ışık tutması amacıyla hazırlanan rehberin tanıtımında; Büyük Menderes’te 42 noktadan 19’unda kirliliğin ileri seviyede olduğunun tespit edildiği bildirildi.  

  “TEMEL AMACIMIZ; ÇEVRE BİLİNCİ OLUŞTURMAK”
 GEKA olarak Denizli-Aydın Bölgesi'nin vizyonunun; doğasını koruyan, yeniliğe dayalı üreten, yaşam kalitesi yüksek, küresel turizm odağı olduğunu belirten GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan; “Çeşitli kurumların ve yerel paydaşların işbirliği ile Büyük Menderes Havzası’ndaki kirliliğin önüne geçmek için geçtiğimiz aylarda bir çalışma başlattık. Bu çalışmanın meyvelerini yavaş yavaş alıyoruz. Bölgede çevre bilinci yavaş yavaş yaygınlaştı. Bugün de burada firmalarının temiz üretimlerini nasıl yapacağı ile ilgili çalışmalar sunulacak. Projedeki temel amacımız çevre bilincini oluşturmak. Umarım projemiz hem Denizli Organize Sanayi Bölgemize hem de Denizlimize hayırlı sonuçlar verir” dedi.

  “42 NOKTANIN 19’UNDA SU KİRLİLİĞİ İLERİ SEVİYEDE”
 10 seneye yakın süredir Büyük Menderes Havzası’nda çalışmalar yaptıklarını aktaran WWF Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Genel Müdürü Aslı Pasinli; “42 noktada su kalitesi ile ilgili ölçümler yaptık. 19 noktada kirliliğin çok ileri dereceye vardığını tespit ettik. Büyük Menderes Havzası uluslararası arenada da çok önemli bir havzadır. 5 tane uluslararası öneme sahip sulak alana ev sahipliği yapıyor. Tekstilin canı burada ve çok ciddi su riskleriyle karşı karşıyayız. Bunun için bizim çağrımız; tekstil sektöründeki tüm firmaların temiz üretim yatırımlarını gerçekleştirmesidir. Bir vanayı değiştirmekle bile çok ciddi tasarruflar sağlanabiliyor. Finans kurumlarıyla ve GEKA ile işbirliği içerisindeyiz. Fizibilite destekleri mevcut. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla iş birliği yapıyoruz. Yatırımların gerçekleşmesi için bilinçlendirme ayaklarından ilki olan temiz üretim hareketinin rehber lansmanını gerçekleştiriyoruz. Rehber; temiz üretim nedir, neler yapılabilir, firmalara örnekler ve yapılabilecek kimyasal değişiklikler ile ilgili yönlendirmeler içeriyor. Rehber bütün dünyada kullanılmak için hazırlandı, İngilizceye de çevrildi ve diğer ülkelerde de lanse edilecek” diye konuştu.

“YÜZDE 20 SU, ENERJİ VE KİMYASAL TASARRUFU SAĞLANACAK”
Bölge Müdürlüğü olarak ‘Tekstil Sektöründe Temiz Üretimin Yaygınlaştırılması’ hareketini her konuda desteklemeye devam ettiklerini belirten Denizli OSB Bölge Müdürü Ahmet Taş şunları aktardı: “Yönetim Kurulumuz bu konuda bizim yapacağımız her türlü çalışmanın içinde olup, desteğini esirgememektedir. Bilindiği üzere Denizli ihracatının yaklaşık 4’te 1’i Organize Sanayi Bölgemizde gerçekleşmektedir. Bölgemizde üretilen ürünlerin yüzde 75 civarındaki kısmı tekstil sektörüne aittir. Özellikle boya, apre işletmelerinde çok ciddi oranda su tüketimi söz konusudur. Bölgemizde ortalama aylık 1 milyon 400 bin metre küp su tüketimi gerçekleşmektedir. Bu miktar yer altı su kaynakları ve deşarj noktasından itibaren dere ve ırmaklar için önemli bir miktardır. Biz sanayicilerimiz olarak 1997 yılından beri Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi aracılığı ile atık su arıtımını gerçekleştirmekteyiz. Ancak son yıllarda rekabet ortamının artmasıyla sanayicilerimizin ihracat miktarlarını artırabilmeleri için birim maliyetlerini düşürmeleri gerekmektedir. Burada su miktarının azaltılması, boya ve kimyasalların otomasyon sistemi aracılığıyla daha uygun miktarlarda kullanılması söz konusu kirliliğin azalmasında büyük rol oynayacaktır. Bu yüzden ‘Tekstil Sektöründe Temiz Üretimin Yaygınlaştırılması’ hareketi çok önemlidir. Sanayicilerimizin bu konuda yapacağı yatırımlar 1 – 3 yıl arasında kendilerine dönecektir. Toplam 12 milyon Euro’ya yapılacak yatırımla yüzde 20 su, enerji ve kimyasal tasarrufu sağlamak mümkündür. Bunun karşılığı 10 milyon Euro’dur.”

“DENİZLİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR TOPLANTI”
Projeye dair değerlendirmelerde bulunan Denizli Sanayi Odası Başkan Vekili Selim Kasapoğlu; “Denizli için çok önemli bir toplantı. Büyük Menderes Havzası’nda yapılan üretimin daha temiz, çevreye daha az zararlı hale nasıl getirilebileceğine odaklanıyoruz. Bu çerçevede odak noktamız; tekstil ve boya sektörü. Bu sektörlerde daha az enerji ve su tüketerek nasıl üretim elde edebiliriz ve bu şartlarda nasıl rekabet edebiliriz konularında firmalara yön göstermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER