'BÜYÜK TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

'BÜYÜK TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Fatih Sultan Mehmet Han’ söyleşisinde öğrencilerle buluşan Tarihçi, Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı; “20’nci ve 21’inci yüzyılda yazmaya başladık. Şimdi büyük tehlike ile karşı karşıyayız. İngilizce okuyarak tarih yazmayı yeterli görüyorlar. Türkiye tarihçiliği son 5 asrın spekülasyon konusu olmaktadır” dedi.

Tarihçi, Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından, PAÜ Kongre ve Kültür Mekezi’nde gerçekleştirilen ‘Fatih Sultan Mehmet Han’ söyleşisine katıldı. Prof. Dr. Ortaylı’ya, öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Salon almayınca öğrenciler söyleşiyi sinevizyonlar ile koridorlarda takip etti. Söyleşiye; Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Parti Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, Denizli Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vedat Kadri Özüer, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, Serinhisar Belediye Başkanı Mehmet Kobaş ve Pamukkale Üniversitesi öğretim üyeleri de katıldı. Öğrencilere tarihi iyi okumaları yönünde öğütler veren Prof. Dr. Ortaylı; "19’uncu asırda gereği gibi yazamadık, 20’nci ve 21’inci yüzyılda yazmaya başladık. Şimdi büyük tehlike ile karşı karşıyayız. İngilizce okuyarak tarih yazmayı yeterli görüyorlar. Türkiye tarihçiliği son 5 asrın spekülasyon konusu olmaktadır. Yanlışlar yazılmakta güçlendirilmektedir. Fatih Sultan Mehmet hakkındaki kitaplarda eksiklik vardır. Yerel ve yabancı kaynaklar da eksiktir. Mesela ’sen Hıristiyan ol dünya senin olsun. Vaftiz suyu ile ol’ diye mektup yazıldığı spekülasyon konusu oldu. Böyle bir şey yok. Fakat bu konu yıllarca konuşturuldu. Bu algıların kaldırılması için, Türklerin daha başarılı çalışmalar yapması gerekiyor” dedi.

REKTÖRDEN ORTAYLI’YA PLAKET
Prof. Dr. İlber Ortaylı söyleşinin ardından öğrencilerin sorunu yanıtladı. Prof. Dr. Ortaylı’ya söyleşi sonunda Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ tarafından plaket takdim edildi.

KÖY OKULLARI İÇİN KİTAP TOPLANDI
Söyleşide anlamlı bir etkinliğe de imza atıldı. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından ‘Köy Okulları İçin Kitap’ kampanyası yapıldı. Katılımcılar kitap yardımında bulundu. Kampanya kapsamında yaklaşık 5 bin kitap toplandı. Kampanya hakkında bilgi veren Gıda Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Öğrenci Konseyi üyesi İkbal Abdullah Şahin; “Katılımcılarımızdan gönüllü olarak kitap topladık. Beklentimizden yüksek bir katılım oldu. Yaklaşık 5 bin kitaba ulaştık. Olabildiğince çok öğrenciye ulaşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER