Büyükelçi Mammadov’dan PAÜ’ye Ziyaret

Bir dizi program kapsamında Denizli’ye gelen Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, gerçekleştirdiği temaslar çerçevesinde Pamukkale Üniversitesi’ne de ziyarette bulundu. Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın şehir dışı programları sebebiyle Büyükelçi Mammadov’u Rektör Vekili Prof. Dr. İbrahim Kısaç ağırladı.

Büyükelçi Mammadov’dan PAÜ’ye Ziyaret

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, Hocalı Katliamının yıl dönümünde Hocalı Anıtını ziyaret etmek, “2. Karabağ Savaşı Sonrası Güney Kafkasya’da Jeopolitik Değişim” konulu panelde konuşmacı olmak ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere Denizli’ye geldi. Büyükelçi Mammadov, temasları kapsamında Pamukkale Üniversitesi’ne (PAÜ) ziyarette bulunurken, Mammadov’u Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın şehir dışı programları sebebiyle Rektör Vekili Prof. Dr. İbrahim Kısaç ağırladı. Prof. Dr. Kısaç, PAÜ’nün; eğitim-öğretim ve araştırma olanakları, yapılan bilimsel çalışmalar, kurumlar arası iş birliği çalışmaları, PAÜ’de öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenci sayıları ve PAÜ’lü öğretim üyeleri tarafından yapılan arkeolojik kazı çalışmaları hakkında Büyükelçi Reşad Mammadov’a bilgi verdi. Rektör Vekili Kısaç’ın makamında gerçekleştirilen görüşmeye Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov’un yanı sıra Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği Başkatipi Elhan Zeynalov, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci ile PAÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kılıç katıldı.

“AZERBAYCAN İLE İŞ BİRLİĞİNİ ARTTIRMA HEDEFİNDEYİZ.”

Görüşmede, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov ve beraberindeki heyeti PAÜ’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektör Vekili İbrahim Kısaç, PAÜ’nün; eğitim-öğretim olanakları, gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ve arkeolojik kazılar hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Kısaç, “Dost ve kardeş ülkemiz Azerbaycan ile gerek eğitim-öğretim gerekse bilimsel anlamda iş birliklerimizi geliştirmek, köklü kardeşlik bağları ile birbirlerine sımsıkı bağlı olan iki devletin birlikteliğine önemli katkılar sağlayacaktır. Pamukkale Üniversitesi olarak bizler, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın önderliğinde Azerbaycan ile eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma alanlarında iş birliğini arttırma hedefindeyiz. Her yıl gerek Azerbaycan gerekse diğer Türk Cumhuriyetleri’nden çok sayıda öğrenci eğitim-öğretim görmek üzere üniversitemize gelmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu sayımızı arttırmaya yönelik somut adımlarımız olacaktır. Umarım bu ziyaret, kardeşlik ve dostluk bağlarımızı kuvvetlendirecek; PAÜ’nün Azerbaycan ile yapacağı ortaklıklar konusunda, yeni kapıların aralanmasına vesile olacaktır” ifadelerine yer verdi.

 “ÖĞRENCİLERİMİZİN, TÜRKİYE’DE ÖĞRENİM GÖRMESİNDEN MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

Ziyarette, PAÜ’de olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Büyükelçi Mammadov, ortak tarihi, kardeşlik bağları ve ortak kültürü sebebiyle Türkiye’de öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenci sayısının artmasında memnuniyet duyacaklarını belirtti. Büyükelçi Mammadov, kardeşlik bağları ve ortak kültürel öğelerin, Azerbaycanlı öğrencilerin öğrenim hayatlarında, zorluklarla çok daha az karşılaşmalarına vesile olacağına dikkat çekti. Arkeoloji alanında, PAÜ’nün gerçekleştirdiği önemli kazı çalışmaları ile Anadolu’nun medeniyet tarihine ışık tuttuğunu dile getiren Büyükelçi Mammadov, Azerbaycan’daki arkeolojik kazıların, Türk araştırmacılar ve PAÜ gibi Türkiye’de bu alanda uzman üniversitelerde öğrenim görmüş Azerbaycanlı arkeologlar tarafından gerçekleştirilmesinin, Azerbaycan topraklarından geçmiş çağlara ait çok daha objektif bilgi ve belgelerin gün yüzüne çıkarılmasına katkı sağlayacağına olan inancını paylaştı. Sohbet havasında devam eden görüşme, daha sonra günün anısına hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER