Büyükşehir Çölyak Hastalarını Unutmadı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Dünya Çölyak Günü etkinlikleri kapsamında kent merkezi ve ilçelerde yaşayan çölyak hastalarına glütensiz gıda yardımı yaptı.

Büyükşehir Çölyak Hastalarını Unutmadı

Denizli Büyükşehir Belediyesi uzun yıllar sürdürdüğü çölyak hastalarına glütensiz gıda destek programını bu yıl da sürdürdü. 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü'nde düzenlenen anlamlı etkinlik, Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda yapıldı. Programa; Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Erdal Işık, çölyak hastaları ve yakınları katıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesinin çölyak hastalarının yaşam standartlarının daha da iyileştirilmesi amacıyla yaptığı glütensiz gıda desteğinden 250 çölyak hastası faydalandı.

BAŞKAN OSMAN ZOLAN'A TEŞEKKÜR

Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin çölyak hastalarına yönelik gıda desteğinin bu yıl da sürdüğünü belirtti. Glütensiz gıdaların gerek fiyatı gerekse temini konusunda zorluklar olduğunu, bu zorlukları bir nebze azaltmak için çölyak hastalarına gıda desteğinde bulunduklarını ifade eden Gökoğlan, bu konuda her zaman destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a teşekkür etti. Konuşmanın ardından çölyak hastalarına glütensiz gıda dağıtımı yapıldı.

ÇÖLYAK NEDİR?

Çölyak; bağışıklık sistemine bağlı sindirim sistemini ilgilendiren bir hastalık olup, hasta kişilerde buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içerisinde bulunan ‘gluten’ isimli bir proteinin ince bağırsakta parçalanamamasından meydana gelen bir emilim bozukluğu hastalığıdır. Hastalığın tedavisi ise ömür boyu glutensiz diyettir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER