Büyükşehir'den 55 milyonluk yatırım

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Fethiye İlçesi'ne yapılacak olan 2. etap Fethiye Atık Su Arıtma Tesisi’nin temeli atıldı. 250 bin nüfusa göre yapılacak olan tesis, 55 milyon liraya mal olacak. Temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Büyükşehir Belediyesi olarak Fethiyemize verdiğimiz sözleri tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Büyükşehir'den 55 milyonluk yatırım

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden birisi olan Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Fethiye’de bulunan Atık Su Arıtma tesisinin kapasitesini 2 katına çıkartıyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından Fethiye Arıtma Tesisi 2. Etap kapasite artışının temeli atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün ev sahipliğinde düzenlenen temel atma törenine Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP 22.’inci Dönem Muğla Milletvekili Cumhur Yaka,  CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, Seydikemer CHP İlçe Başkanı Cemil Daydır, İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Fatih Çoban, sivil toplum kuruluşları ve derneklerinin temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Hali hazırda işletilmekte olan 25 bin metreküp/gün kapasiteli atık su arıtma tesisi tamamlandığında 50 bin metreküp/gün kapasiteye ulaşacak. 125 bin nüfus kapasitesine sahip olan tesis 250 bin kişilik nüfusa göre planlandı. Tesisteki kapasite artışı ile Fethiye’nin önümüzdeki en az 20 yıllık arıtma ihtiyacı karşılanmış olacak. Tesis 55 milyon liraya mal olacak. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin yapımına devam ettiği Hisarönü-Ovacık kanalizasyon hattı da bu tesise bağlanacak. Mevcut tesisteki Elektro – Mekanik Sistemleri’nde yenileme ve iyileştirme işlemleri ile Fethiye AAT’nin çıkış suyu kalitesini de arttırarak yeşil alanlarda kullanılır kaliteye çıkarılacak.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Bizler belediye başkanı olmazdan önce 5 yıl boyunca Fethiye’nin ve Seydikemer’in geleceğini konuştuk. Bu bölgenin geleceğini hazırlamak üzere Muğla Büyükşehir belediyesine gittik. Başkanımızla projeleri hayata geçerdik. Seydikemer’de Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı başkanımla yaptık. Bu gün bölgemizde Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını yapıyoruz. Büyük bir yatırımın temelini birlikte atıyoruz. Ben Osman Başkanıma ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Herkese eşit hizmet götürüyoruz. Büyükşehir ve ilçe belediyesi uyum içerisinde çalışıyoruz. Bizlere verdikleri destekten dolayı Osman Başkanıma teşekkür ediyorum. Büyükşehirimizle birlikte ortak hizmet götürüyoruz. Götürmeye de devam edeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Resmi Gazete’de yayınlandı ve Muğla’da en büyük yatırımcı kuruluş Büyükşehir Belediyesi. İl genelinde 950 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Bodrum’dan Fethiye’ye kadar 13 ilçemiz arasında ayırım yapmadan hizmet götürüyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak güzel Fethiyemize verdiğimiz sözleri tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Alt ve üst yapılardan, sosyal tesislere güzel Fethiyemize değer katan hizmetleri bir bir hayata geçiriyoruz. Devam eden Hisarönü- Ovacık kanalizasyon çalışmaları, bugün temelini attığımız arıtma kapasite artışı ve hizmete açtığımız Ölüdeniz Arıtma Tesisi ile altyapıda büyük mesafe kat ettik. Temelini attığımız ve 55 milyona mal olacak kapasite artışı ile Fethiyemizin 20 yıllık nüfus artışına hitap edecek modern bir tesisi ilçemize kazandırmış olacağız. Hisarönü – Ovacık Kanalizasyon şebeke sistemi de buraya bağlanacak” diye konuştu.

Hisarönü-Ovacık kanalizasyon hattının 60 kilometresinin tamamlandığını açıklayan Başkan Gürün, “Fethiyemizin kanalizasyon sorununu da ortadan kaldırıyoruz. 121 kilometre uzunluğundaki Hisarönü-Ovacık kanalizasyon hattının 60 kilometresini tamamlandı. Bunun yanı sıra 880 muayene ve 354 parsel baca yapımı gerçekleşti. Kanalizasyon hattı 70 milyon liraya mal olacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER