BÜYÜKŞEHİR'DEN KALE'YE ATIK SU ARITMA TESİSİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ, Kale İlçesi’ne 30 bin kişi kapasiteli Kale Merkez Atıksu Arıtma Tesisi projesine başladı. Çevre kirliliğinin önlenmesinde kilit rol görevi üstlenecek tesis ile Kale'nin atık suları sulama suyu standartlarını sağlayacak şekilde arıtılacak.

BÜYÜKŞEHİR'DEN KALE'YE ATIK SU ARITMA TESİSİ

Çevre yatırımlarıyla örnek projelere imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç olan tüm ilçelerde atık su arıtma tesisi kurma çalışmalarını sürdürüyor. Bir süre önce Acıpayam ve Çardak'ta atık su arıtma tesisini tamamlayarak faaliyete geçiren Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, bu kez Kale'nin ihtiyacı olan atık su arıtma tesisinin inşasına başladı. Toplam inşaat alanı 25 bin metrekare olan tesis 2 kademede inşa edilecek olup toplam kapasitesinin 30 bin kişilik olacağı kaydedildi. Tesisisin 13 bin kişilik ilk kademesinin günlük ortalama 2 bin 425 metreküp, 17 bin kişilik ikinci kademesinin ise günlük ortalama 3 bin 172 metreküp suyu arıtacağı ifade edildi.

SULAMA SUYU STANDARTLARINDA ARTIMA YAPILACAK
Betonarme biyolojik atıksu arıtma tesisi olarak inşa edilecek Kale Atıksu Arıtma Tesisi’nin atık suları sulama suyu standartlarını sağlayacak şekilde arıtacağı belirtildi. Atık suyun fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulacağı ardından bu atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılarak deşarj edileceği bildirildi.

HEDEF İHTİYAÇ OLAN TÜM BÖLGELERE ARITMA TESİSİ
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bir süre önce Çardak ve Acıpayam'da tamamladıkları atıksu arıtma tesislerinin faaliyete geçtiğini hatırlatarak, hedeflerinin ihtiyaç olan tüm bölgelere arıtma tesisi yapmak olduğunu vurguladı. "Denizli merkezde ne varsa ilçelerde de o olacak" diyen Başkan Osman Zolan, "Gelecek nesillerimize daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak için gayret göstermeye devam ediyoruz" diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER