Büyükşehir, Denizli'nin tarihine sahip çıkıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin restore ederek yok olmaktan kurtardığı tarihi yapıları inceleyen Vali Ali Fuat Atik, “Tarihimizin, kültürümüzün korunması, yeni nesillere aktarılması konusundaki çalışmalar beni gerçekten çok etkiledi” dedi.

Büyükşehir, Denizli'nin tarihine sahip çıkıyor

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi’nin restore ettiği tarihi yapıları Vali Ali Fuat Atik ile birlikte inceledi. İlk olarak Meserret Sokak’ta yer alan Konyalıoğlu Evi ve Osmanbey Konağı'nı Vali Atik'e anlatan Başkan Osman Zolan daha sonra tarihi Merzeci Un Değirmeni'ni gösterdi. Tarihi Merzeci Un Değirmeni'nin Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin ödüllü projesi Genç Denizli'ye ev sahipliği yaptığının altını çizen Başkan Osman Zolan, burada gençlere yönelik tiyatro, resim, karikatür, hat sanatı ve geleneksel Türk sanatları kursları verdiklerini ifade etti. Göreve geldikleri ilk günden itibaren Denizli'nin tarihi değerlerine sahip çıktıklarını belirten Başkan Osman Zolan, bu değerleri gelecek nesillere aktarmak için büyük çaba harcadıklarını söyledi.

“DENİZLİMİZE ÇOK DEĞERLER KAZANDIRILMIŞ”

Vali Ali Fuat Atik ise, "Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına gerçekten, tüm samimiyetimle söylüyorum, teşekkür ederim. Bir vatandaş olarak hayran oldum. Tarihimizin, kültürümüzün korunması, yeni nesillere aktarılması konusundaki çalışmalar beni gerçekten çok etkiledi. Zamanımız kısıtlı olduğu için kısa inceleme fırsatı bulduk. Özel olarak Sayın Başkanımızla birlikte tekrar gideceğim yapılan çalışmaları ayrıntılı olarak dinlemek istiyorum. Denizlimize çok güzel değerler kazandırılmış ve yaşatılmış, restore edilmiş, çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR TARİHİ YAPILARI YOK OLMAKTAN KURTARDI

Denizli Büyükşehir Belediyesi, kentin geçmişine tanıklık eden çok sayıda yapıyı yok olmaktan kurtardı. Denizli merkezin yanında ilçelerdeki tarihi yapılara da sahip çıkan Denizli Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar Külahçıoğlu Un Fabrikası, Merzeci Un Değirmeni, Cezmi Ökten Evi, Necdet Ökten Evi, Adil Beştaş Evi, Necdet Bilge Evi, Abdüloğlu Evi, Sürücü Evi, İbrahim Çallı Evi, Denizli Evi, Konyalıoğlu Evi, Hüseyin Yarenli Evi, Balcı Evi, Buldan Tarakçı Evi, Çivril Mavi Ev, Bereketler Su Sarnıcı, Yediler Türbesi, Baklan Hüsamettin Gazi Türbesi, Üzüm Dedesi Türbesi, Tavas Tekke Yaren Ali Dede Türbesi, Tavas Alaman Sarnıcı, Mehmet Gazi Türbesi, Ali Kahya Türbesi ve Şirvani Türbesi gibi çok sayıda tarihi yapıyı restore ederek kente kazandırdı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211