BÜYÜKŞEHİR DESKİ'DEN TAVAS'A MODERN ARITMA TESİSİ

BÜYÜKŞEHİR DESKİ'DEN TAVAS'A MODERN ARITMA TESİSİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ, Tavas Merkez Atıksu Arıtma Tesisi projesine başladı. Toplamda 46.000 kişilik olacak tesis ile Tavas modern bir arıtma tesisine kavuşacak.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, Tavas ilçesinin ihtiyacı olan atıksu arıtma tesisi inşaatına başladı. Tavas evsel nitelikli atıksu arıtma tesisinin 7.141 metrekare inşat alanına sahip olduğu ifade edilirken, ilk etapta tesisin 1. kademesi olan 18.500 kişilik kısmı yapılacak. İlk etabın debisi 3.596 metreküp olacak. Tesisin ikinci kademesinin ise 27.500 kişilik olacağı kaydedilirken, günlük ortalama debinin 5.600 metreküp suyu arıtacak şekilde projelendirildiği belirtildi. Betonarme biyolojik atıksu ileri arıtma tesisi olarak inşa edilecek Tavas Atıksu Arıtma Tesisi’nde atık sulara fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulacak. Daha sonra ise bu atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılarak sulama suyu standartlarını sağlayacak şekle getirilecek.


"SULAMA SUYU STANDARTLARINDA ARITILACAK"
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, Tavas'ta yapımına başlanan atıksu arıtma tesisinde işlemden geçen suyun sulama suyu standartlarında olacağını kaydetti. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak çevre hassasiyetine büyük önem verdiklerini vurgulayan Başkan Osman Zolan, "Gelecekte daha sağlıklı bir şehirde yaşamak istiyorsak hepimiz sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Bu ve benzeri yatırımlarımızla daha sağlıklı ve temiz bir Denizli'de olmanın huzur ve mutluluğunu yaşayacağız. Tesisimiz şimdiden Tavasımıza ve Denizlimize hayırlı ve uğurlu olsun" dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER