Büyükşehir destekleriyle çiftçiler daha çok kazanıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıl önce 220 dekar alanda destek vermeye başladığı zararlılara karşı biyoteknikle mücadele yöntemi bu yılla birlikte 4 ilçede toplamda 2 bin 640 dekara ulaştı. Kimyasala göre ilaçlama maliyetini yüzde 50’den fazla azaltan feromon yayıcı tel ile çiftçiler daha fazla kazanırken, vatandaşlar daha sağlıklı ürün tüketiyor.

Kırsalda üretimi artırarak Denizlili üreticilerin kalkınmasını amaçlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılında başlattığı, daha kaliteli ve sağlıklı ürün için haşerelere yönelik, kimyasal ilaçlamaya göre biyoteknikle mücadele yönteminin uygulanmasını desteklemesi projesi büyük bir başarıya imza attı. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, elma üretiminde önemli kalite ve verim kayıplarına sebep olan elma iç kurduna karşı ilk kez Çivril İlçesi’nde biyoteknikle mücadele yöntemi uygulanmasını destekledi. Elma üretim üssü Çivril İlçesi’ndeki 216 dekar alanda zararlı popülasyonla mücadele için 25 bin 200 adet feromon yayıcı tel dağıtıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi 2021 yılında ise üzüm üretim üslerinden olan Buldan İlçesi’nin Doğanköy Mahallesi’ndeki 350 dekar alanda da benzer bir proje başlatarak 22 bin 500 feromon yayıcı tel desteğinde bulunuldu.

2022’DE DESTEKLENEN ALAN 2 BİN 70 DEKARA ULAŞTI

Zararlılara karşı mücadelede üreticilerin kimyasal ilaçlamaya göre maliyetini yüzde 50’den fazla azaltan projenin başarıyla uygulanması büyük ses getirdi. Bu yıl, Buldan İlçesi’nin Doğanköy Mahallesi’nde bin dekar bağ alanında, Sarayköy İlçesi’nin Tepeköy Mahallesi’nde bin dekarlık bağ alanında, Pamukkale İlçesi’nin Eldenizli Mahallesi’nde ise 70 dekarlık ayva bahçesinde olmak üzere 2022 yılında biyoteknikle mücadele yönteminin desteklendiği toplam alan 2 bin 70 dekara ulaştı. Sarayköy İlçesi’nin Tepeköy Mahallesi Muhtarı Fazıl Eroğlu Büyükşehir Belediyesi’nin mahallelerine yaptığı feromon yayıcı tel desteğinden övgüyle bahsederek; “Bunu sağlayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a teşekkür ediyoruz. Yılda 8 kez ilaçladığımız alanı artık ilaçlamayacağız. Bu hem çiftçimizin cebine hem de tüketicimizin sağlığına faydası sağlayacak” dedi.

“BU ÖNCÜLÜK YAPMAKTIR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, feromon yayıcı tel desteğinin basit gibi görülse de kimyasal ilaçlamayı sıfıra yakın indirgediğine dikkati çekti. Kimyasal ilaçların büyük bir kısmının da yurt dışından geldiğini kaydeden Başkan Zolan, “Amacımız kimyasal ilaçlamaları minimuma, mümkünse sıfıra indirmek. Hem maddi anlamda çiftçilerimize destek olmak, hem de vatandaşlarımızın daha sağlıklı ürünlere ulaşmasını istiyoruz” dedi. Feromon yayıcı telin sadece koku yayarak zararlı haşerenin ürünlere gelmesine engel olduğunu açıklayan Başkan Zolan, şöyle konuştu: “Projemiz başarılı oldu. Şimdi alanı genişletiyoruz. Çiftçilerimizden çok yoğun talep var. Üretim sizden, destek bizden diyoruz. Bu öncülük yapmaktır, farklı bir şeyi göstermektir. İnşallah bunlara devam edeceğiz.”

FEROMON YAYICI TEL

Tarımda zararlılara karşı uygulanan feromon yayıcılar, insan sağlığının yanı sıra, çevre ve doğal dengeyi koruyan, uygulama etkinliği uzun süren, kullanıcı sağlığını tehdit etmeyen ve maliyet açısından da avantaj sağlayan bir biyoteknik mücadele olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2022, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER