Büyükşehir ecdadına sahip çıkıyor

Denizli'nin Türkleşmesinde büyük rol oynayan efsane Komutanı Mehmet Gazi'nin İlbadı Mezarlığı'ndaki 800 yıllık türbesinin restorasyonu Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatıldı.

Büyükşehir ecdadına sahip çıkıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin ecdadına sahip çıkıp, değerlerini gelecek nesillere aktarmak için 12 yıldır kazı ve restorasyon çalışmalarını sürdürdüğü İlbadı Mezarlığı'nda Denizli'nin Türk yurdu olmasında büyük önemi bulunan Mehmet Gazi Türbesi'nde restorasyon çalışması başlatıldı. Beylikler, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde Denizli'ye hizmet eden ecdadın ebedi istiratgahı olan İlbadı Mezarlığı'nda son dönemde Türk tarihi bakımından çok önemli eserler keşfedildi. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama Denetim Bürosu'nun (KUDEB) yürüttüğü kazı çalışmaları sonucu elde edilen veriler ışığında 800 yıllık Mehmet Gazi Türbesi ve burada bulunan zaviyenin restorasyon projesi Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Kurulun onay vermesinin ardından 1210 yılında şehit düşen Mehmet Gazi Türbesi ve buradaki zaviyede restorasyon çalışması başlatıldı.

AÇIK HAVA TÜRK TARİH MÜZESİ

Denizli'nin Türkler tarafından fethinden sonra mezarlık olarak kullanılmaya başlanan İlbade Mezarlığı'nda ecdada ait çok değerli eserlerin bulunduğunu kaydeden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Burada 12 yıldan fazladır çalışma yürütüyoruz. Bu bölgede namazgah ve zaviye gibi birçok yapıya ulaştık. Binlerce mezar taşımızı tercüme edip kayıt altına aldık, zarar görenleri restore ettik. Burası bizim Açık Hava Türk Tarih Müzemiz. Yediler Türbemizi restore edip gelecek nesillere aktardığımız gibi inşallah Mehmet Gazi Türbemizi de restore edip koruma altına alacağız. Denizli'yi bize yurt eden ecdadımıza sahip çıkıp eserlerini korumayı sürdüreceğiz, bu değerlerimizi gelecek nesillerimize aktaracağız" dedi.

MEHMET GAZİ TÜRBESİ

İlbade Mezarlığı 2. paftada bulunan Mehmed Gazi Türbesi ve avluda yapılan kazı çalışmaları sonucunda alanın 3 farklı dönemde kullanıldığı tespit edilmiştir. 1210 yılında Dere Tekke Mevkii’nde şehit düşen Mehmet Gazi, buraya defnedilmiş, türbe yapıldıktan sonra çevresine savaşta şehit olan diğer askerlerin gömüldüğü mezarlardan çıkan ok uçlarından anlaşılmıştır. İlk döneminde hazire olarak kullanılan alanın daha sonra Beylikler Dönemi’nde avlusunda bulunan mekanların eklendiği ve zaviye olarak kullanıldığı belirlenmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211