BÜYÜKŞEHİR'DEN TARIMA CAN SUYU

BÜYÜKŞEHİR'DEN TARIMA CAN SUYU

Belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra turizm, eğitim, spor, sağlık ve tarım alanlarında yaptığı yatırımlarla kentin sosyo-ekonomik yapısına büyük katkı sağlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi; Kocadere, Eldenizli, Küçükdere, Irlıganlı, Yeniköy, Pınarkent, Akkale, Korucuk, Dereçiftlik, Kocabaş ve Gürlek Mahalleleri’ni kapsayan 5 bin 551 hektarlık alanda hayata geçirilecek ‘Basınçlı Sulama Sistemi’ projesi için üreticiye 4 milyon Lira destek verecek.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale ve Honaz İlçeleri’ndeki Kocadere, Eldenizli, Küçükdere, Irlıganlı, Yeniköy, Pınarkent, Akkale, Korucuk, Dereçiftlik, Kocabaş ve Gürlek Mahalleleri’nde üretim yapan çiftçilerin ihtiyacı olan basınçlı sulama sistemine geçiş için 4 milyon Liralık yatırıma imza atıyor. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su İşleri ve Bereket Sulama Birliği arasında tarımsal sulamada basınçlı boru sistemine geçiş protokolü yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen protokol törenine, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DSİ 212. Şube Müdürü Muhittin Püskül, Bereket Sulama Birliği Başkanı Hasan Yılmaz ve çiftçiler katıldı. Sulama Birliği Başkanı Yılmaz, basınçlı sulama sistemiyle, su kullanımını yüzde 40 ila yüzde 60 oranlarında azaltacaklarına dikkati çekerek, "Hem verimli çalışacağız, hem de daha fazla üreteceğiz. Projemize verdiği destekten dolayı, birliğimiz adına Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a şükranlarımızı sunarım” dedi. Şube Müdürü Püskül ise, proje ile yaklaşık yüzde 50 oranında su tasarrufunun sağlanacağını belirterek, "Yüzde 25 oranında da gelir artışı elde edilecektir. Çiftçilerimize, yöremize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

BAŞKAN OSMAN ZOLAN SU KULLANIMINA DİKKAT ÇEKTİ
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, projenin çok önemli olduğunu belirterek, "Su sonsuz değil. Su dünyanın en değerli madenidir. Türkiye'de son 44 yılda en kurak yıl 2017’ydi. Suyumuzu dikkatli kullanmamız lazım ve gelecek nesillere de su bırakmamız gerekiyor. Toprağımızı da çok iyi kullanmak ve salma suyu dediğimiz sulama sisteminden öte damlama sulama, basınçlı sulamaya geçmemiz gerekiyor. Çok su, çok verim demek değildir. Çok su, toprağın çoraklaşması demektir. İçindeki minerallerin, tuzların yukarı çıkarak, toprağın verimsiz hale gelmesi demektir. Topraklarımızı da en verimli şekilde tutmamız ve gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor"  diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 4 MİLYON LİRALIK DESTEK
Basınçlı sulama sistemine geçiş için Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman destek olacaklarının müjdesini veren Başkan Osman Zolan, şöyle konuştu: “Bereket Sulama Birliği Başkanı Hasan Bey’e, DSİ Genel Müdürümüze, Bölge Müdürümüze ve Şube Müdürümüze teşekkür etmek istiyorum. Birliğimizin proje için kanuni olarak vermesi gereken yüzde 10'luk katkıyı, yani 4 milyon lirayı, ovamıza, birliğimize ve siz değerli çiftçilerimize destek anlamında biz sağlayacağız. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah bol ürün, bol kazanç olur, gelecek nesillerde bu arazilerimizi kullanmaya, sulu tarıma devam ederler."

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER