'BÜYÜME SON DERECE ÖNEMLİ VE CESARET VERİCİ'

'BÜYÜME SON DERECE ÖNEMLİ VE CESARET VERİCİ'

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3. çeyrek büyüme verileri, 11,1 olarak açıklandı. Konuyu değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, “Beklentilerin üzerinde gerçekleşen ekonomik büyümenin son derece önemli ve cesaret verici olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2017 yılı 3. çeyrek büyüme verileri açıklandı. Temmuz-ağustos ve eylül aylarını kapsayan yılın 3. çeyreğinde, ülkemiz ekonomisi yüzde 11,1 ile çift haneli büyüdü. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Kocasert, “Geçen sene aynı dönemde yaşadığımız küçülmenin baz etkisi ve Kredi Garanti Fonu aracılığıyla sağlanan kredilerin katkısıyla çift haneye yakın bir artış bekleniyordu. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen ekonomik büyümenin son derece önemli ve cesaret verici olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer önemli nokta da, tüm dünya ülkelerini geride bırakarak en hızlı büyüyen ekonomi olmamız” dedi.

“SON 6 YILIN ZİRVESİNDEYİZ”
Açıklanan rakamın tahminlerin üzerinde gerçekleştiğinin altını çizen Başkan Kocasert, “Tahminlerin ötesinde gelen büyüme verisiyle son 6 yılın en yüksek çeyreklik büyüme performansına ulaştığımızı görüyoruz. Sene başından bu yana ülkemiz için çok düşük büyüme tahminleri yapan uluslararası kuruluşlar, ülkemizin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmişlerdi. Ancak görünen o ki; yılsonu itibariyle yüzde 6,5 bandında büyüme beklediğimiz ülkemiz ekonomisi, uluslararası kuruluşları bir kez daha yanıltabilir” diye konuştu.

“İHRACATTAN GÜÇLÜ KATKI”
Başkan Kocasert, son olarak şunları aktardı: “Değinmek istediğim bir diğer önemli konu da, ihracatın büyümeye bir kez daha pozitif katkı sunması. İhracatın, 3,5 puan ile büyümeye son beş yılın en yüksek katkısını sağladığına büyük bir mutlulukla şahit oluyoruz. Yani, büyümenin neredeyse üçte biri ihracat kaynaklı. Bu durum da biz ihracatçıları son derece sevindiriyor, hedeflerimize emin adımlarla yürürken doğru işler yaptığımızı gösteriyor.”

 

AHMET ACUR

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211