Cahit Özkan sözde Ermeni soykırım yasa tasarısını kınadı

ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin Türkiye’ye bazı yaptırımları getirilmesini ve 1915 ermeni olaylarının soykırım olarak tanınmasını öngören yasa tasarısı hakkında konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan; “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Amerikan Temsilciler Meclisi tarafından sözde Ermeni soykırım yasa tasarısını nefret ve esefle kınıyoruz” dedi.

Cahit Özkan sözde Ermeni soykırım yasa tasarısını kınadı

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin Türkiye’ye bazı yaptırımları getirilmesini öngören yasa tasarısı ve 1915 Ermeni olaylarının soykırım olarak tanınmasını öngören yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’nda yasa tasarısı hakkında konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan; “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Amerikan Temsilciler Meclisi tarafından sözde Ermeni soykırım yasa tasarısını nefret ve esefle kınıyoruz. Bunun altını net bir şekilde çiziyoruz. Çok söze gerek yok. Fazla söz işin özünü kaybettiriyor. Şanlı tarihimize baktığımız zaman, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne, Baltık’tan Afrika ortalarına kadar medeniyetimizin inşa ettiği bütün coğrafyada tarih okuması yapıldığında sadece adalet, barış, güvenlik, huzur ve refah vardır. Tarihimize baktığımızda, yine, Ermenilerle ilgili tek bir şeyi görürüz: Ermeniler fetihte Fatih’in yanında, Osmanlı’da Teba-i Sadıka olarak bütün coğrafyada huzur ve barış içerisinde olduğu en güzel iklimi yaşadılar. Onun için, bugün sözde Ermeni soykırımı iddiasını ortaya atan Ermeni diasporasının, Amerika Birleşik Devletleri’nin Temsilciler Meclisi’nin asla ve asla bir Ermeni meselesi, Ermeni derdi yoktur. Kürtlerle ilgili, bu coğrafyada huzurun ve barışın egemen olduğu bütün dinlerin, etnik grupların bir arada yaşadığı o iklimle ilgili nasıl nefret tohumlarını bugün ekiyorlarsa geçmişte de ne Kürt meselesi oldu ne Ermeni meselesi oldu ABD için. Tek bir dert vardır, sadece ve sadece petrol, doğal gaz, yer altı ve yer üstü zenginlikleri meselesi” dedi.

“ABD’NİN SADECE PETROL, DOĞAL GAZ SORUNU VARDIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2005 yılından bütün dünya kamuoyuna ilan ettiği ‘Gelin bütün arşivlerimizi açalım, hep beraber bu tarihsel gerçekliği ortaya çıkaralım’ çağrısını hatırlatan Milletvekili Özkan; “İşte biz, bütün dünyayı davet ediyoruz; eğer tezinizde iddialıysanız, eğer bir davanız varsa, samimiyseniz gelin arşivlerinizi açın. Biz inanıyoruz ki tarihinde adalet ve barıştan başka herhangi bir, dünyada huzuru ve barışı egemen kılma düşüncesi olmayan ve… Bütün dünyada adaleti egemen kılan şanlı ecdadımızın mirasına sahip çıkıyoruz. Biz güveniyoruz, tarihimize güveniyoruz; arşivler açıldığı zaman bütün dünya bütün gerçeği görecektir. Son olarak, bugün ABD’nin tek bir derdi vardır, attığı tweetlerden de anlaşılacağı üzere sadece petrol, doğal gaz sorunu vardır. İşte biz diyoruz ki: ‘Tarihinizde Azteklere ve İnkalara, bütün o Latin Amerika’daki soykırımlara kadar gerçeği gizleseniz de eninde sonunda bütün insanlık bu işlemiş olduğunuz soykırım iddialarını açığa çıkaraktır.’ Son olarak, bugüne kadar bütün insanlığa vadettiğimiz adalet ve barışı yeniden ilan ediyoruz. Ermeniler bu coğrafyada aziz milletimizle yan yana, omuz omuza barış içerisinde yaşadılar ve bundan sonra da barış içerisinde yaşamaya devam edecekler” diyen konuştu

“ABD’NİN İNSANLIĞA KARŞI İŞLEMİŞ OLDUĞU SUÇLARI ORTAYA ÇIKARACAĞIZ”

Milletvekili Özkan, şunları aktardı: “Bütün insanlığa vadediyoruz ki Amerika Birleşik Devletleri’nin bütün dünyada insanlığa karşı işlemiş olduğu suçları inşallah tek tek ortaya çıkaracağız ve bütün insanlık adına hepsinin hesabını soracağız. Bugün bu metne destek veren bütün siyasi parti gruplarına yürekten teşekkür ediyorum, milletvekillerimize yürekten teşekkür ediyoruz. Bu hukuki metin tarih nezdinde geleceğe intikal edecek gerçek bir vesika olarak bütün insanlığın adaletinin ve vicdani kanaatinin göstergesi olacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211