Çal Kanyonu ziyaretçilerini ağırlıyor

Çal İlçesi’nde bulunan ve yörede 'Kısık Kanyonu' olarak da bilinen gizli cennet Çal Kanyonu, kontrollü normalleş süreciyle birlikte ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yolu tamamlandığında kanyonun turizmde çekim merkezlerinden biri olması hedefleniyor.

Çal Kanyonu ziyaretçilerini ağırlıyor

Kent il merkezine 60, Çal İlçesi’ne 7 kilometre mesafede, yaklaşık 90 metre derinliğindeki vadide bulunan, içinden Büyük Menderes Nehri geçen Çal Kanyonu, 2003 yılında dönemin valisi merhum Recep Yazıcıoğlu’nun ilk kez rafting yapmasıyla gündeme geldi. Turizmin geliştirilmesi için hazırlanan proje kapsamında 2013 yılında Çal Kanyonu’na İl Özel İdaresi tarafından 140 metre uzunluğunda asma köprülü yürüyüş yolu yapıldı. Ziyaretçiler, bu yürüyüş yolunu kullanarak, kanyonda ilerleyerek eşsiz manzaranın tadını çıkarabiliyor. Kanyondan geçen suyun derinliği 2 metreyi bulurken, içinde Bizans ve Roma dönemlerine ait anıt mezarlar da yer alıyor. Suyunun serinliği, eşsiz manzarası, zengin yaban hayatı ve doğal güzelliğiyle ziyaretçileri adeta büyüleyen kanyon, kontrollü normalleşme süreciyle birlikte ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Kanyonu ziyaret eden Aydınlı gezginler; Aziz Özden, Ediz Verdioğlu, Ebru Öztürk ve Sabriye Yıldırım, kanyona hayran kaldı.

“MUHTEŞEM BİR YER"

Ziyaretçilerden Ebru Öztürk, Çal’a yolu düşen bütün herkesin mutlaka Çal Kısık Kanyonu’nu görmesini istedi. Ziyaretçilerden Aziz Özden de “Dik vadilerin arasında bulunan gizli cennet Kısık Kanyonu efsane, muhteşem bir yer. Herkes mutlaka burayı görmeli” diye konuştu. Ediz Verdioğlu ise güzergahta tanıtım levhası bulunmadığından kanyonu bulmakta zorlandıklarını ifade ederek, bölgenin tanıtımına ağırlık verilmesini istedi. Sabriye Yıldırım da “Buraya gelelim, sahip çıkalım, tanıtalım. Her anlamda ilgilenelim. Çünkü çok güzel” dedi.

“ASMA KÖPRÜLÜ YOL İLE TURİZME KAZANDIRILACAK"

Bağlara, doğal ve tarihi güzelliklere sahip Çal’ı turizme açmak için kanyon projesini hazırlayıp hayata geçirdiklerini belirten Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, kanyondaki güzelliklerin yeni yapılacak olan 3 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yoluyla daha da ortaya çıkacağını söyledi. Türkiye’de nadir görülen doğa güzelliklerine ev sahipliği yapan Çal Kanyonu’nun turizm merkezi olması için proje yürüttüklerini ifade eden Başkan Akcan, “İlçemizde Türkiye’nin en güzel kanyonlarından biri olan Çal Kanyonu var. Burada belediye olarak proje yürütüyoruz ve hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışıyoruz. 2013 yılında Özel İdare tarafından 140 metrelik bir yürüyüş yolu yapılmış ve kalmış. Biz buradaki çalışmalara tekrar başladık. Tamamen belediye imkanlarıyla 850 metrelik daha yol yaptık. Bu sene Temmuz ayında yolunu asfaltlayacağımız Çal Kanyonu, nasip olursa bu sene faaliyete geçecek. Şuanda asma köprülü yürüyüş yolu 950 metreyi buldu. Çalışmalar tamamlandığında Çal Kanyonu’na Türkiye'nin en uzun asma köprülü yürüyüş yolu yapılmış olacak” dedi.

“SAKLIKENT'E RAKİP OLMASI BEKLENİYOR"

Kanyonun güzelliğinin yürüyüş yolu tamamlandıktan sonra daha da ortaya çıkacağını kaydeden Başkan Akcan, “Muğla Seydikemer’deki Saklıkent’ten daha iyi olacağını düşünüyoruz. Kanyonun içinde büyük mağaralar, tarihi değirmen yatakları ve kaya mezarları bulunuyor. Bu yıl içinde çalışmaları tamamladıktan sonra yerli ve yabancı turistleri bekliyoruz” diye konuştu.

“İLÇEMİZİN TANITILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ"

Başkan Akcan, şunları söyledi: “İlçemizde ayrıca kekik, lavanta, mısır, ay çekirdeği, anason, turşuluk biber, bamya ve her türlü meyvenin yetişiyor. Çal, 850 metrenin üzerinde bir rakıma ve bereketli toprakları sahip. Belediye olarak ilçemizin tanıtılması için çalışmalar yapıyoruz. Şuanda kanyon başta olmak üzere turizmle ilgili Google’da işaretlemeler, ilçemizi ziyaret edecek olan vatandaşlarımızın nerelerde ne gibi ihtiyaçlarını giderebilir, nereleri ziyaret edebilirliğinin programlarını yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki ay sonu itibariyle Çal turizmi diye arandığında ilçemizde gezilecek olan yerleri çok rahat bir şekilde bulup görebilecekler.”

“BATI ANADOLU'NUN EN ESKİ YERLEŞİM YERLERİNE ULAŞILDI"

Başkan Akcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Yakında otel yapım çalışmaları da başlayacak. Bu çalışmalar tamamlandığında hedefimiz 2023-2024 yıllarında tarım kenti olan Çal’a turizmi de kazandırmış olmak. Doğal güzellikleriyle beraber Çal’da tarım turizmini hayata geçirmek için çalışıyoruz. Tarım, doğa turizmi ve tarih turizmini birleştirip Türk turizmine katkı yapmak istiyoruz. Ekşi Höyük’te yapılan kazı çalışmalarında şuanda batı Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerine ulaşmış bulunmaktayız. Şuanda 9 bin yıl geriye gidildi. Kazı çalışmaları devam ediyor. Bunlarla ilgili tanıtımları önümüzdeki günlerde yapacağız.”

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2021, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER