Çal Sudan Koyun Atlatma Festivali'ne rengarenk davet

Denizli’nin Çal İlçesi Aşağıseyit Mahallesi'nde 8 asrı aşkın süredir düzenlenen Sudan Koyun Atlatma Festivali’nin bu yıl 846'ncısı 24-25 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Çal Kaymakamlığı ve Çal Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinlik öncesi, vatandaşları programa davet etmek için koyunlar ve kangal köpekleriyle Bayramyeri Meydanı’ndan 15 Temmuz Şehitler Delikliçınar Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü yapıldı.

Çal Sudan Koyun Atlatma Festivali'ne rengarenk davet

Denizli’nin Çal İlçesi’nde geçmişten günümüze uzanan nadir festivallerden olan Sudan Koyun Atlatma Festivali’nin bu yıl 846’ıncısı gerçekleştirilecek. 24-25 Ağustos’ta Aşağıseyit Mahallesi’nde yapılacak festival öncesinde Denizli halkına davette bulunmak amacıyla rengarenk boyadıkları koyunlar ve kangal köpekleriyle Bayramyeri Meydanı’ndan 15 Temmuz Şehitler Delikliçınar Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı yürüyüş ilgi çekti. Vatandaşlar cep telefonlarıyla koyunların ve kangal köpeklerinin fotoğraflarını çekerken, çobanlar davul ve zurna eşliğinde zeybek oynadı.

“EN AZ 25 BİN KİŞİ BEKLİYORUZ”

Herkesi festivale davet eden Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan; "Asırlardır süren bu geleneği, gelecek nesillere aktarmak için çalışıyoruz. Sudan Koyun Atlatma Yarışması ile ilgili tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Bu kültürü yaşatmak ve geleceğe aktarmak için çaba sarf eden herkese teşekkür ediyorum. Bu gelenek, Çal'ın ve Denizli'nin bir Türk toprağı olduğunu gösteren en önemli etkinliklerden birisidir. Önümüzdeki yıllarda, farklı illerden çobanların da katılmasını bekliyoruz. Şu ana kadar 52 Çoban yarışmaya katılmak için bize başvurdu. Geçtiğimiz yıl 17 bin kişi etkinliklerimize katıldı. Bu yıl en az 25 bin kişinin katılmasını bekliyoruz" dedi.

FESTİVALDE YOK YOK

Festivalin ilk günü olan 24 Ağustos 2019 Cumartesi günü etkinlikler saat 09:00’da koyun kırpma gösterisi ile başlayacak. Çoban köpeği yarışması ve köpek güzellik yarışması ile devam edecek. 18:00’da ise Aşağıseyit Köy Okulu’ndan koyunlarla birlikte köy içinden Köprübaşı’na kortej yürüyüşü yapılacak. Saat 20:00’da Canan Bayram ve 22:00’da Damla Yılmaz konser verecek. 25 Ağustos 2019 Pazar günü ise festival Ali Gazi türbe ziyareti ile başlayacak. Çoban Korteji Yürüyüşü yapılacak. Ardından Sudan Koyun Atlatma yarışması yapılacak. Ödül töreninin ardından festival sona erecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER