Çal’da Büyük Menderes’in Sorunları Konuşuldu

Büyük Menderes Nehri Havza İnisiyatifi Denizli Bileşeni tarafından Çal’da ‘Büyük Menderes Nehri Kirlilik ve Sulama Sorunları’ konulu toplantı gerçekleştirildi.

Büyük Menderes Nehri Havza İnisiyatifi Denizli Bileşeni tarafından Denizli’nin Çal İlçesi’nde ‘Büyük Menderes Nehri Kirlilik ve Sulama Sorunları’ konulu toplantı gerçekleştirildi. Çal Belediyesi Nikah Salonu’nda düzenlenen toplantıda, Büyük Menderes Nehri Denizli Bileşeni Sözcüsü Ahmet Ergun ve Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Abdullah Aysu, konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar, toplantıya katılan Çal İlçesi’ndeki mahalle muhtarlarını, çiftçileri ve vatandaşları Büyük Menderes ile ilgili yaşanan sorunlar hakkında bilgilendirirken, katılımcıların sorunlarını da dinleyerek çözüm yolları aradı.

“HİÇ BİR İLİN SORUNU BİR DİĞERİNDEN BAĞIMSIZ DEĞİLDİR”

Büyük Menderes’te yaşanan kirliliğe dikkat çekmek ve sorunlara bir son vermek amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Büyük Menderes Nehri Denizli Bileşeni Sözcüsü Ahmet Ergun; “Bizler Menderes Nehri’nin kaynayarak çıktığı ve birleşerek aktığı tüm havza üzerinde yaşayan tüm doğa ve yaşam hakkı ihlallerine, çevre talanlarına, ağaçların ve toprak kıyımlarının oluşumuna karşı mücadele etmekte olan ve bu konuda çalışma kararı almış olan bir havzanın çocuklarıyız. Bu inisiyatif; Uşak, Afyonkarahisar, Aydın ve Denizli illerinin gönüllü çevre koruyucuları, Menderes’in tüm komşularıyla sorunlarını konuşma, tartışma ve derdini dinleme amacıyla ortak karlar elde etmek amacıyla kurulmuştur. Hiçbir ilin sorunu bir diğerinden bağımsız değildir” dedi.

“BU BİR ÇARE ARAMA ÇALIŞMASIDIR”

Ergun sözlerinin devamında; “Hedefimiz kirlenmenin ve yıkımların karşısında elimizden geldiğince öğrenmek, anlamak ve bilinçlenmek olmalıdır. Bu bir çare arama çalışmasıdır. Resmi kurumları da görevlerini yerine getirmek üzere göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Abdullah Aysu ise yaptığı sunumda Çal İlçesi’ndeki sulama ile ilgili sorunlara yer verdi. Toplantı sunumların ardından sona erdi.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER