'ÇALIŞAN ANNELER ARASINDA SÜT İZNİ SÜRESİ EŞİTLENMELİ'

'ÇALIŞAN ANNELER ARASINDA SÜT İZNİ SÜRESİ EŞİTLENMELİ'

Kamu ve özel sektörde çalışan annelerin süt izni haklarının eşitlenmesi konusunu verdiği bir kanun teklifiyle Meclis gündemine taşıyan CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, “Kamuda ve özel sektörde çalışan anneler arasında süt izni süresi eşitlenmelidir” diye konuştu.

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, kamu ve özel sektörde çalışan annelerin süt izni haklarının eşitlenmesi konusunu verdiği bir kanun teklifiyle Meclis gündemine taşıdı. Basmacı “Çocuğun psikolojik ve biyolojik gelişim aşamasında anneye olan ihtiyacı tartışılmaz bir gerçektir. Kamuda görevli devlet memuru anneler ile özel sektör çalışan anneler arasındaki süt izni sürelerinin ve çocuğun bakımında gerekli olan ücretsiz izin farklılıkları özel sektör çalışan anneleri mağdur etmektedir. Kamuda ve özel sektörde çalışan anneler arasında süt izni süresi eşitlenmelidir” dedi.

 “İZİN SÜRELERİ YETERSİZDİR”
Kamuda çalışan anneler için verilen süt izni sürelerine de değinen Basmacı, şunları aktardı: “Kamuda çalışan anneler için yasal süt izni süresi ilk 6 ay 3 saat ikinci 6 ay 1,5 saattir. Ancak bu durum özel sektör çalışanlarında ve işçilerde ilk bir yıl 1,5 saattir. Bu büyük bir haksızlıktır. Ben bir kadın ve anne olarak; yeni doğan çocuğun gelişimi açısından anneye ne kadar muhtaç olduğunun bilincindeyim ve verilen bu izinlerin yetersiz olduğu kanaatindeyim.”

“BU İKİLEM DERHAL DÜZELTİLMELİDİR”
Özel sektör çalışanlarının ücretsiz izin haklarının bulunmamasını da değerlendiren Basmacı, “Özel sektör çalışanlarının ücretsiz izin haklarının bulunmaması da çok trajiktir. Bir taraftan aile geçimine katkıda bulunmaya çalışan diğer taraftansa çocuğunu büyütmeye çalışan anneler için büyük bir haksızlıktır ve bu durumda eşitlik kavramından söz etmek mümkün değildir. Bu konuda bir eşitleme yapılmasının çalışan anneler adına önemli bir gereklilik olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

ZAFER GÜVENÇ​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221