Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan; “Denizli’de rol model olduk”

Çameli İlçesi’nde Örtü Altı Sebze Üreticileri 2019 Yılı Değerlendirme toplantısı yapıldı. Çameli Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Çameli Belediyesi Tarım Danışmanlık Ofisi Ziraat Mühendisi Gökhan Hakkı Gököz ,Ziraat Teknikeri Nur Yıldırım, Ziraat Odası Başkanı Hamit Tuncer ve çiftçiler katıldı.

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan; “Denizli’de rol model olduk”

Toplantıda Ziraat Mühendisi Gökhan Hakkı Gököz “Başkan Cengiz Aslan, 2014 yılından itibaren sosyal, turizm, eğitim ve belediyecilik faaliyetlerinde Çameli İlçesi’ni vizyon bir ilçe konuma getirmek için gece gündüz çalışarak adından sıkça söz ettirdi. Tarımsal alanda çalışmaları Türkiye’de ve Denizli’de önde gelen belediyelerinden biri olduğunu gösterdi.” dedi.

Ziraat Mühendisi Gökhan Hakkı Gököz, “2015 yılından sonra Çamelili çiftçilere sahip çıktık. Onlara  yol gösterici olduk. İlçede yıllar önce giden göçü tarımda yaptığı çalışmalar ile tersine göçü sağlayarak memleketlerinde çalışma olanağı sağlamıştır. Çameli’de 12 dekarla başlanan sera alanın 522 dönüme Yaklaşık 500 kişiye istihdam sağladık. 8 kişiyle başlanan Örtü Altı Seracılığı 2019 yılıyla 144 kişiye ulaştı. İlçe ekonomisine 10 milyonluk girdiği sağladığını hedefimiz 20 bin ton üzeri ve 20 milyon tl gelir elde edeceğiz. 8 ülkeye ihracat yapılıyor.” dedi.

Çameli Belediye Başkanı Arslan ; “Çamelili çiftçilere birlik altında toplanılması ve hep birlikte hareket edilmesinin önemini sağladık. Göreve geldiğimiz zaman tarıma önem verdik. Bereketli topraklarımız her ürüne elverişli Allah!a şükür her üründen hasad elde ediyoruz. Bu zamana kadar büyük işler başardık Çameli Borsasını oluşturduk. Tarıma dayalı sanayimizle, ülke ekonomisine model ilçeyiz. Antalya’daki üreticiler ile yaptığımız toplantılarda neden Çameli’yi tercih ettiğimiz soruya iki cevap aldık Birincisi belediyenin örtü altı üretimini sahiplenmesi ve değerlendirmesi ikincisi ise Tarım Danışmanlık Ofisinin olması kaliteli ürünün çıkarılması ve Domatesin kaliteli olmasından dolayı tercih ettiklerini dile getirdiler Klimasal iklim kuşağında yer alan, toprağı, havası ve suyu temiz olan ilçemize İyi tarım uygulaması nedeniyle domateslerde ilaç kalıntısı yok. Bu nedenle Rusya ve Suudi Arabistan gibi ülkeler Çameli domatesini tercih ediyor. Lojistikte önemli Söğüt Antalya’ya bizden 1 saat yakın. 29 Ocak’ta Çameli Gölhisar yolumuz ihaleye çıkıyor. Bu yolumuz tamamlandığında ulaşım alanında bir sıkıntı yaşamayacağız” dedi.

HATİCE DEMİR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211