Çameli'de son tütün fideleri toprakla buluşuyor

Çameli İlçesi’nde geçim kaynaklarından birisi olan tütün üretiminde sona yaklaşıldı. Yüksek rakımlı ilçe olması nedeniyle, tarımda bazı ürünlerin dikimleri geç yapılıyor.

Çameli'de son tütün fideleri toprakla buluşuyor

Çameli İlçesi’nin kırsal mahallelerinden biri olan Kolak Mahallesi’nde en önemli geçim kaynaklarından biri olan tütün üretiminde fideler toprakla buluşturuldu. Üreticilerin Şubat ayında başladığı örtü altı tütün fide yetiştiriciliği, fidelerin büyümesiyle Haziran ayı sonuna kadar tütün dikim işlemleri yapılıyor. Dikim işlerinin ardından Ağustos ayında yapılacak hasat dönemine kadar bakımları gerçekleştiriliyor. Korona virüs dolayısıyla bu yıl çiftçilerin durumdan etkilendiğini ve kuraklık dolayısıyla da işlerin biraz geciktiğini belirten Mehmet Yılmaz; “Geçtiğimiz yıl başlayan korona virüs ve havaların değişikliği derken; çiftçi zor durumlar yaşamaya başladı. İnşallah bu yıl kuraklık çok fazla olmaz, yağmur yağarsa verimlerimiz artacaktır. Tütün dikim işlemlerini bitirdik, sürekli olarak bakımlarını gerçekleştireceğiz. Ağustos ayına kadar bakacağımız tütünleri büyüdükten sonra sıra sıra toplayarak hasadını gerçekleştireceğiz. Diğer meyve ve sebze gibi ürünlerde de hasat vaktimiz yaklaşıyor” dedi.

“Tütün zahmetli ve uğraştırıcı oluyor”

Tütün fideleri dikimi gerçekleştiren Sultan Yılmaz; “Geçim kaynağımız tütün. Şubat ayı başında başlıyoruz, ağustos ayına kadar devam ediyor. Sonrasında bakımlarını ara ara gerçekleştiriyoruz. Fidelerimiz büyüdükten sonra belirli bir zaman aralığında topladıktan, sonra kurutuyoruz. Tütünler kuruduktan sonra belirli işlemlerden sonra satış gerçekleştiriyoruz. Tütün zahmetli ve uğraştırıcı oluyor. Köyümüzün bir diğer geçim kaynağı tütüncülük olduğundan çalışmayı seviyoruz” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER