Çameli fasulyesi, toprakla buluşuyor

Çameli İlçesi’nde üretilen meşhur Çameli fasulyesi tohumları bu yıl da kara sabanla sürülen tarlalarda toprakla buluşturuldu. Susuz ve organik olarak üretilen fasulyeler, eylül ayında hasat edilecek.

Çameli fasulyesi, toprakla buluşuyor

Denizli’nin ürettiği fasulyesi ile ünlü Çameli İlçesi’nde bu yıl da kara sabanla sürülen tarlalarda fasulye tohumları toprakla buluşturuldu. Meşhur fasulye tohumlarının üzeri, yine eşeklere bağlanan sürgü yardımı ile kapatılıyor. Bir dönüme 10 kilogram ekilen meşhur Çameli fasulyesi tohumlarından eylül ayında yapılacak hasatta yaklaşık 300 kilogram ürün alınması hedefleniyor.

Tarlaların traktörle de sürülebildiğini ancak, traktörle yapılan fasulye ekiminde tohumun derine düşme, filizlenememe riskinin olduğuna dikkat çeken meşhur üretici Muharrem Boylan, dededen kalma yöntemle eşek yardımıyla kara sabanlarla fasulye ekiminin yapılacağı tarlaları sürdürmeyi tercih ettiklerini söyledi. Çameli fasulyesinin yaşta tüketilebileceğini ama kuru fasulye üretimini tercih ettiklerine dikkat çeken Boylan, kuru fasulyenin kilogramının geçen yıl 15 TL’den satıldığını vurguladı.

“Eylül ayında hasat edilir”

Çameli fasulyesi üreticisi Boylan, " Fasulyeyi iki kişi eker. Biri sürerken diğeri de ayarlı bir şekilde tohumunu atar. O zamanda dengeli tohum atılarak daha verimli olur. Mayıs gibi ekilerek eylül ayında hasat edilir. Dönümünde ise 300 kilograma yakın verim elde edilir. Yemeği de lezzetli olur. Fasulyenin içinde Omega 3 gibi saymakla bitmeyen ve insan vücut direncini iyi arttırır. Çameli’de yaklaşık 100 dekarlık alanda yılda toplam 800 ton civarında kuru fasulye üretimi yapılıyor” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER