'ÇAMELİ FASULYESİ'NİN PATENTİ TAMAM ŞİMDİ SIRADA 'ÇAMELİ CEVİZİ' VAR

'ÇAMELİ FASULYESİ'NİN PATENTİ TAMAM ŞİMDİ SIRADA 'ÇAMELİ CEVİZİ' VAR

30 Mart 2014 yerel seçimleriyle birlikte Başkanlık görevini devralan Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan’ın, ilk çalışmalarından biri; Çameli cevizi ve fasulyesinin “patenti ve coğrafi bölge işaretlenmelerinin’ alınması çalışmaları oldu. 2018 Mayıs ayı itibariyle Çameli fasulyesinin patentinin alındığı müjdesini veren Başkan Arslan, kısa bir süre içerisinde Çameli cevizinin de patentinin alınacağının müjdesini verdi.

Çameli cevizi ve fasulyesi hakkında müjdeli haberi, 2018 yılı Nisan ayı içerisinde DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel yaptığı açıklamada verdi. Başkan Arslan; “Çameli Cevizi ve Çameli Fasulyelerinin patentini alma aşamasındayız. Fasulyenin patent alma çalışması tamamlandı. Coğrafi işaretlenmesini de almış olacağız. Coğrafi işaretlenmesini de aldıktan sonra fasulyemiz ve cevizimizin paketlerin üzerine işleyip, internet üzerinden satışlarımızı yapacağız. Bunların hepsini Çameli Üreten Kadınlar Derneği’nin üzerinden yapıp, hem Çameli’deki kadınlarımıza iş sahası açacağız, hem de onlarla ilgili güzel çalışmalara imza atacağız” diye konuştu.

ÇAMELİ FASULYESİ DEĞERLENDİRMEYE ALINDI
‘Çameli'de ki Ceviz Türleri ve Fasulye Çeşitlerinin Milli Ekonomiye Kazandırılması Projesi’ kapsamında ilk çalışma; 2016 yılı Haziran Ayı’nda yapılan ‘Fasulye Yetiştiriciliği Eğitimi’ ile bölgede yetiştirilen kuru fasulyenin markalaşması yönünde çalışmalara başlandı. Çameli Belediyesi Konferans Salonu’nda  yapılan toplantıya; Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Başkan Yardımcısı Atila Aydın, İlçe Tarım Müdürü Durmuş İvgin, İlçe Ziraat Odası Başkanı Hamit Tuncer, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Entitüsü Müdürlüğü Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Dr. Evren Atmaca, Dr. Ayşe Gün katıldı. Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Entitüsü Müdürlüğü Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Dr. Evren Atmaca Başkanlığında gerçekleşen eğitimde; yaklaşık 30 üretici yetiştirdikleri fasulye tohumlarını getirerek, Fasulye Seçimi Tespit Komisyonu’nda değerlendirildi. Alınan fasulyeler komisyonca, 5 gruba ayrıldı. 

“PATENT ALIMI ÇALIŞMALARIMIZI BAŞLATTIK” 
Toplantıda konuşan Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan; “Amacımız, yöremize has olan beyaz kuru fasulyemizin verimi, kendine has tadı, kısa zamanda pişmesi, lezzeti gibi özelliklerinin bölgemizde yetişen diğer fasulye çeşitlerinden farklı olup olmadığının tespitinin yapılmasıdır. Coğrafi işaretleme ile birlikte bundan sonra fasulyemiz ve fasulye üretici çiftçimiz hak ettiği değere kavuşmuş olacak. İlçemizin dünya çapında tanıtımı açısından da büyük bir adım olacaktır. Çameli fasulyesinin patentinin alınmasıyla; gelecek nesillere bir miras bırakacağız. Önceki dönemlerde hatalar yapıldı. Şimdi patent alımı çalışmalarımızı başlattık. Bizlere eğitim vermek için uzaklardan gelen hocalarımıza ve katılan tüm üreticilerimize toplantıya geldikleri için çok teşekkür ederim. Şimdiden Çameli İlçemize hayırlı olsun” dedi.

ÇAMELİ CEVİZİ VE FASULYESİ MARKALAŞIYOR
‘Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’, 27-28 Nisan 2017’de da Ankara ‘da ATO Congresium'da başladı. Zirvede Çameli Belediyesi tarafından açılan ve Çameli’nin yöresel ürünlerinden olan ceviz ve fasulyenin tanıtıldığı stant yoğun ilgi gördü. Zirveyle ilgili açıklamalarda bulunan Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan; “Bir yöreye, alana ve bölgeye ait özleşmiş, ulusal ve uluslararası tanınırlığı bulunan ürünlerin ‘coğrafi işaret’ olarak koruma altına alınması, o yörenin üretim değerleri ve markalaşması, ötesinde yerel kalkınma açısından büyük önem taşıyor. Coğrafi işaretlemenin tüm boyutlarının ele alınacağı Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi konferans programı, Coğrafi İşaretli Ürünler İhtisas Fuarı, karşılıklı görüşmeler, forum ortamları gibi katılımcılarına birçok fırsat sunacak. Fuarda Türkiye’nin birçok noktasında gelen ürünler var.  Çorum Leblebisi, Isparta Halısı, Afyon Kaymağı, Beypazarı Kurusu, Finike Portakalı, Kars Kaşarı, Erzincan Tulumu, Siirt Fıstığı, Antep Baklavası, Malatya Kayısısı, Diyarbakır Karpuzu; bizlerde bu fuarda ilçemizin yöresel ürünleri olan fasulye ve cevizi tanıtarak ilçemizin kalkınmasında büyük bir rol oynayacak ürünlerimizi markalaştırma yolunda adımlarımızı atmış olacağız” diye konuştu. 

“GELECEK NESİLLERE MİRAS BIRAKACAĞIZ”
Başkan Arslan sözlerinin devamında şunları aktardı: “Daha önceki çalışmalarımızda çıkarılması, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Dr Evren Atmaca tarafından yapılan bilimsel çalışmalarda ki amaç yöremize has olan beyaz kuru fasulyemizin verimi, kendine has tadı, kısa zamanda pişmesi, lezzeti gibi özelliklerinin bölgemizde yetişen diğer fasulye çeşitlerinden farklı olup olmadığının tespiti yapılmıştır. Çameli fasulyesinin patentinin alınmasıyla gelecek nesillere bir miras bırakacağız Coğrafi işaretli ürün sayımız arttıkça çiftçimiz kazanacak, İlçemiz kazanacak, Türkiye kazanacak.”

​“FASULYENİN PATENT ALMA ÇALIŞMASI TAMAMLANDI”
Başkan Arslan; Çameli cevizi ve fasulyesi hakkında müjdeli haberi, 2018 yılı Nisan ayı içerisinde DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel yaptığı açıklamada verdi. Başkan Arslan; “Çameli Cevizi ve Çameli Fasulyelerinin patentini alma aşamasındayız. Fasulyenin patent alma çalışması tamamlandı. Coğrafi işaretlenmesini de almış olacağız. Coğrafi işaretlenmesini de aldıktan sonra fasulyemiz ve cevizimizin paketlerin üzerine işleyip, internet üzerinden satışlarımızı yapacağız. Bunların hepsini Çameli Üreten Kadınlar Derneği’nin üzerinden yapıp, hem Çameli’deki kadınlarımıza iş sahası açacağız, hem de onlarla ilgili güzel çalışmalara imza atacağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER