Çameli festivale hazır

Çameli Belediyesi tarafından bu yıl 8’incisini gerçekleştirecek olan ‘Uluslararası Kültür, Turizm, Tarım ve Doğa Sporları Festivali’nde kentin tescilli ve meşhur ürünleri sergilenerek tanıtılacak.

Çameli festivale hazır

Çameli Belediyesi’nce bu yıl 24-27 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan ‘8. Uluslararası Kültür, Turizm, Tarım ve Doğa Sporları Festivali’ ile ilgili tüm hazırlıklar tamamlandı. Festival için geri sayım başladı. Çameli Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan festivalde kurulacak stantlarda, yöresel ürünler katılanlara tanıtılacak. Festival çerçevesinde düzenlenecek olan yarışmalarda bölgenin ürünleri tanıtılacak.

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan festival hakkında bilgi vermek amacıyla Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde toplantı düzenleyen Belediye Başkanı Cengiz Arslan, amaçlarının ilçeyi tanıtmak olduğunu belirtti. Festival çerçevesinde ilçenin tarım ürünlerinin tanıtılacağını anlatan Başkan Arlan, “Çameli coğrafi işaretli kuru fasulyesinin tanıtılması amaçlı En İyi Kuru Fasulye ve En İyi Kuru Fasulye Yetiştiricisi Yarışması, Çameli domatesinin tanıtılması amaçlı En İyi Domates ve En İyi Domates Yetiştiricisi Yarışması yapılacak. Çameli’nin domatesleri örtü altında yetiştirme konusunda bir numara. Çameli domatesleri Antalya ve Arabistan piyasalarında büyük rağbet görüyor. Bunun sebebi ise diğer domateslere göre raf ömrü daha fazla olmasıdır. Bizler en güzel domates ve buzağı yarışmaları olacak. Aynı zamanda Çameli cevizde tanıtılacak ve coğrafi tescillide alınmak için çalışmalar sürüyor. Denizli’de resmi kayıtlarda en çok ceviz Çameli İlçemizde bulunuyor. İlçemiz ceviz olarak adını duyuracaktır. Festivalde Çameli fasulyesini de tanıtacağız ve gelenlere ikramda bulunacağız. Fasulyemiz coğrafi tescili alınmış ürünlerden bir tanesidir. Bunlarla da ilgili de 26 Ağustos’ta yarışmalarımızı gerçekleştirmiş olacağız” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2022, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER