ÇAMELİ’DE YAMAÇ PARAŞÜTÜ DÜNYA ŞAMPİYONASI ÖN AYAĞI BAŞLADI

Denizli'nin Çameli İlçesi’nde, Çameli Kaymakamlığı, Çameli Belediyesi ve Türkiye Hava Federasyonu ortaklığıyla gerçekleştirilen Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonası Ön Ayağı start aldı. 23 ülkeden 123 pilotun katıldığı organizasyona dair konuşan Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan,” Bu organizasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra 2020’de yapılacak olan Dünya Şampiyonası için adaylığımızı koyacağız ”dedi.

Çameli Kaymakamlığı, Çameli Belediyesi ve Türkiye Hava Federasyonu tarafından gerçekleştirilen 2 bin 140 metre yüksekliğindeki Yaylacık Dağı'nın zirvesinde bulunan pistte başlayan Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası Ön Ayağı’na; 23 ülkeden gelen 123 lisanslı yamaç paraşütü pilotu katıldı. 7 Eylül tarihine kadar sürecek olan şampiyonanın ilk gününde; Çameli semalarını kaplayan paraşütçüler, renkli anların yaşanmasına neden oldu.

“YARIŞMALARDA 23 ÜLKEDEN 123 SPORCU MÜCADELE EDİYOR”
Organizasyona dair açıklamalar yapan Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Şampiyona konusunda Uluslararası Hava Sporları Federasyonu (FAI) yetkililerinden destek aldıklarını ve 1-7 Eylül tarihleri arasında burada Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonası’nın ön ayağını yaptıklarını belirtti. Çameli’nin artık bir marka olduğunu söyleyen Arslan şu ifadeleri kullandı: ”Şu anda burada 23 ülkeden 123 sporcu mücadele ediyor. Bunlardan 43’ü yabancı ve bunların içinde de Güney Afrika’dan Amerika’ya kadar, Güney Kore’den Çin’e kadar birçok yelpazede sporcular var.  Aslında bu yarışlar için 430 sporcu müracaat yapmıştı. FAI’nin nu hususta puanlama ve kriter ölçütleri olduğundan 123 sporcunun dahil edilmesinde karar kılındı. Çameli; yamaç paraşütü pisti, termik, hava ve su güzelliği noktalarında marka haline geldi. Ben bir hafta önce Çin Hava Oyunları’na resmi davetli olarak katıldım. Bizden farklı olarak orada helikopterden atlama gibi çeşitli yarışmalar da vardı ama hava oyunlarının genel ağırlığı yamaç paraşütündeydi. Oradaki organizasyon bizden çok daha büyük bütçelerle hazırlanıyor. Biz bu bütçeye rağmen onlardan daha güzel ve profesyonel bir organizasyon gerçekleştiriyoruz.

“2020’DEKİ DÜNYA ŞAMPİYONASI’NA ADAYIZ”
Önümüzdeki yıllarda yamaç paraşütü noktasında, yarışmaların haricinde resmi ve ticari uçuşlarda gerçekleştirmek için çalışmalar yaptıklarına değinen Arslan, şunları aktardı: “Yaylacık Pisti ve Çameli’nin karşısındaki Karadağ Pisti Orman Bakanlığımız tarafından 30 yıllığına B tipi mesire alanı olarak bize tahsis edildi. Yan tarafta inşaatımız devam ediyor. Bunlar tamamlandığında yamaç paraşütü haricinde vatandaşlarımızın piknik yapabileceği bir alan projesini de hayata geçirmiş olacağız. Çameli’ye yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunan Babadağ Uçuş Alanı’nda yıllık 110 bin uçuş yapılıyor. Bu 110 bin uçuşun 20 binini buraya çekmek ve Denizli turizmine katkı sağlamak için çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl bu organizasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra 2020’de Dünya Şampiyonası’nın yapılmasıyla ilgili adaylığımızı da koyacağız.”

“YAYLACIK DAĞI'NI MARKA YAPMAK ADINA ÇALIŞACAĞIZ”
Yaylacık Dağı'nın hava sporları açısından çok önemli bir merkez haline geldiğine dikkat çeken Çameli Kaymakam Vekili Fatmagül Dalmış, "Hava sporlarında daha nitelikli olmak ve bu konuda gelecek sezonda Çameli Belediye Başkanımız ile daha iyisini yapmak ve Yaylacık Dağı'nı marka yapmak adına çalışacağız. Şimdiden kazasız belasız yarışmalar diliyorum" diye konuştu. Şampiyonayı ziyaret eden Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan’dan Yaylacık Dağı Yamaç Paraşütü Pisti ve şampiyona hakkında bilgi aldı. Rektör Bağ, organizasyonun mükemmel olduğunu söyleyerek Başkan Arslan’ı tebrik etti ve yarışmaya katılan pilotlara başarılar diledi.

PINAR ÇANKAYA – SERDAR KİRİŞ

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2018, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER