ÇAMELİ’DE ‘YEREL KALKINMA STRATEJESİ’ TOPLANTISI YAPILDI

Çameli Yerel Eylem Grubu Derneği tarafından Belediye Konferans Salonu’nda Yerel Kalkınma Stratejileri (YKS) toplantısı yapıldı.

ÇAMELİ’DE ‘YEREL KALKINMA STRATEJESİ’ TOPLANTISI YAPILDI

‘Çameli’de Leader ile Birleşelim Yerelde Güçlenelim’ vizyonuyla Çameli Yerel Eylem Grubu Derneği tarafından Belediye Konferans Salonu’nda Yerel Kalkınma Stratejileri (YKS) toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya; İlçe Kaymakamı İsmail Alsancak, Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Atila Aydın, mahalle muhtarları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çameli Eylem Grubu Derneği AB Leader Projesiyle ilçedeki kırsalda yaşayan toplulukların kapasitelerini attırarak kırsal alanların sosyal ekonomik ve çevresel olarak iyileştirilmesini katkı sağlayacağını söyleyen Çameli Turizm Danışmanı İbrahim Putgül; Çameli’de yerel ekonomiyi geliştirmek ve İlçedeki iş olanaklarını yaygınlaştırmak olduklarını dile getirdi.

Putgül; “Leader Projesi Çameli’de yerel kalkınma uygulanmasıdır. Kamu, STK ve özel sektörün bölgesel kırsal kalkınma için bir araya gelerek daha güçlü hareket etmeleri, iş istihdam olanakları gibi sorunların çözülebilmesi için gereklidir. Olduğunu ve yerel eylem gruplarının, Yerel Kalkınma Stratejileri (YKS) ile uyumlu olan kültürel etkinlikler, yerel ürünler, doğal mirasın restorasyonu veya korunması gibi küçük projeler için de destek sağlanacaktır” dedi.

“İLÇEMİZ TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA ADINDAN SÖZ ETTİRECEKTİR”

Proje Danışmanı Gözde Ünsalan Katılımcılara Leader Projesinin ilçeye sosyo ekonomik katkısı üzerinde katılımcılara slyat sunumu gerçekleştirdi. Toplantıların gelecek dönemde geniş katılımlı olarak ilçede faaliyet gösteren işletmelerde ayrı ayrı toplantı yapacaklarını söyleyen Ünaslan, YKS hazırlama toplantılarının yapılacağını dile getirdi. Ünsalan; “Çameli Yerel Eylem Grubu Derneği Yönetim Kurulumuzdaki paydaşlarla çalışma ve strateji planları ile AB'ye başvuru yapılması sağlanacak. İlçemiz Türkiye’de ve dünyada adından söz ettirecektir. Bu açıdan bu proje, daha büyük yatırımların alt yapısını oluşturması açısından önemlidir” diye konuştu. Toplantı; yapılan konuşmaların ardından soru cevap şeklinde devam etti.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER