“Çanakkale Boğazı’na gerdanlık gibi yakıştı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan ve Çanakkale Boğazı’nda Lapseki ile Gelibolu İlçeleri arasında inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışına katılan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök; “Köprünün yapılışı ile ilgili de çok güzel anlamlar var. İki direk arası 2 bin 23 metre, kulelerin uzunluğu 318 metre yani 18 Mart’ı temsil ediyor. Görüntü olarak Çanakkale Boğazımıza gerdanlık gibi yakıştı” dedi.

“Çanakkale Boğazı’na gerdanlık gibi yakıştı”

Çanakkale Boğazı'nda Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında inşa edilen ve açılışı geçtiğimiz Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışında AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök de vardı. DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programında açılışa dair açıklama yapan Milletvekili Nilgün Ök, “Cuma günü Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Güney Kore Başbakanımızın katılımıyla köprümüzün açılışını gerçekleştirdik. Biz de o tarih ana şahitlik etmek için Çanakkale’deydik. Gerçekten inanılmaz bir gurur, inanılmaz bir şaheser. Bir Ayasofya’nın ibadete açıldığında etkilenmiştim tüylerim diken diken olmuştu bir de 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışında inanılmaz etkilendim. Köprü ile ulaşım 6 dakikaya iniyor. Köprü; dünyadaki en büyük aralığa sahip asma köprü. Köprünün yapılışı ile ilgili de çok güzel anlamlar var. İki direk arası 2 bin 23 metre, kulelerin uzunluğu 318 metre yani 18 Mart’ı temsil ediyor. Bu anlamda da çok güzel. Görüntü olarak Çanakkale Boğazımıza gerdanlık gibi yakıştı. 6 dakikalık ulaşımla ülke ekonomisine çok büyük bir avantaj sağlayacak.

Köprü bu hafta ücretsiz, sonrasında da 200 TL olarak belirlendi. Bu köprünün en büyük özelliği ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapılmış olmasıdır. Yani köprünün yapımı için devletimizin kasasından bir bedel çıkmadı, tamamıyla özel şirket işbirliğiyle yapıldı. Belli bir süre sonra orası bize devredilecek. Milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Amerika’da Golden Gate Köprüsü vardır. Dünyanın ilk asma köprüsüdür. San Francisco’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken eserlerin başında gelir. Ben inanıyorum 1915 Çanakkale Köprüsü de Türkiye gelen turistlerin de bir fiil ziyaret edeceği yer olacaktır. Zaten Çanakkale bizim kutsal topraklarımız. Çanakkale, şehitliği ve çok fazla dikkat çeken Truva olduğu bir ilimiz. Çanakkale’de çok da güzel Truva Müzesi var. Ben ziyaret ettim. Müze, mimari açıdan da ödüllü bir müze. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de turistik anlamda da ziyaretçi çekeceğine inanıyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER