CANLI HAYVAN PAZARI’NDA HAREKETLİLİK BAŞLADI

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte Denizli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı’nda hareketlilik başladı. Büyük ve küçükbaş kurbanlıklar alıcılarını beklerken, pazarın gözdesi ise ‘Baron’ isimli 1 ton ağırlığındaki dana oldu.

CANLI HAYVAN PAZARI’NDA HAREKETLİLİK BAŞLADI

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı, Denizlililere kurbanlık alma telaşı sardı. Denizli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı’nda hareketlilik başladı. Pazarda küçükbaş kurbanlıkların fiyatı bin Lira’dan, büyükbaş hayvanların fiyatı ise 5 bin Lira’dan başlıyor. Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklar alıcılarını beklerken; pazarın gözdesi ise ‘Baron’ isimli 1 ton ağırlığındaki dana oldu. Dananın sahibi Tunahan Sert, pazardaki en iri hayvan olduğu için ismini ‘Baron’ koyduğunun altını çizdi.

“BİZİM PAZARIMIZI TERCİH ETSİNLER”

Vatandaşa kurbanlık alırken dikkat etmeleri gereken konular hakkında açıklamalar yapan Denizli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı Sorumlu Veterineri Ömer Benli, “Bizim pazarımızı tercih etsinler. Sokak aralarında, kontrolsüz, belgesiz şekilde; resmi olmayan yerlerden hayvan satın almasınlar. Biz pazarda bütün kontrolleri sağlıyoruz. Büyükbaş alacak vatandaşlarımız özellikle kapak konusuna dikkat etsinler. 2 yaşını doldurmuş veya kapağını atmış olmasına dikkat etmeleri gerekir. Dişi hayvanların kurban olabilmesi için gebe olmaması önemlidir. Küçükbaş hayvanlarda annesinin boyuna geldiği zaman kurban olabilir niteliği kullanılıyor” dedi.

“KONTROLLERİMİZ KAPIDA BAŞLIYOR”

Kurbanlık almayı düşünen Denizlililere de tavsiyelerde bulunan Benli, “Denizli’de de bu işin adresi Denizli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı’dır. Herhangi bir sıkıntısız şekilde kurban geçirmek istiyorlarsa; bizi tercih etsinler. Bizim kontrollerimiz ilk başta kapıda başlıyor. Kapıda gelen ve çıkan bütün araçlar dezenfekte edildikten sonra pazarda oluşabilen herhangi bir sıkıntıyı dışarıya aktarmamak, dışarıdaki bir sıkıntıyı da içeri sokmamak açısından dezenfekte edilmeye başlanıyor. Hayvanlar inerken gerekli belge kontrolleri, küpe kontrolleri yapılıyor. Daha sonra padoklara yerleştiriliyor” diye konuştu.

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER