ÇARDAKLI KARADAĞ ARTIK 'ÇİFTE BAŞKAN'

ÇARDAKLI KARADAĞ ARTIK 'ÇİFTE BAŞKAN'

Denizlili 1 Bakan ve 3 Bakan Yardımcısı ile; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin “Denizli her daim politikada; Türkiye’nin birinci masasında olacak” iddiası da artık tam bir realiteye dönüşürken, Denizli’nin bürokraside ve ekonomi yönetiminin en tepesinde de ağırlığı hızla artıyor.

Serinhisar’lı Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Bozkurt’lu Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ve Tavas’lı Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Tavaslı Mehmet Karabay’dan sonra şimdi de Çardak Söğütlü Yüksek Bürokrat Himmet Karadağ Borsa İstanbul Başkanlığı’nın yanı sıra Türkiye Varlık Fonu’nun da Başkanı olarak atandı. Kısacası Ekonomi Bakanı Zeybekci ile başlayan “ülke ekonomisinde Denizli ağırlığı” böylece ete kemiğe büründü ve tam bir realiteye dönüştü.


Geçtiğimiz günlerde görevden alınan (ülke ekonomisinin yeni kurumlarından) Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan’ın yerine Denizlili bir yüksek bürokrat (vekaleten) atandı. Bu isim Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Denizli Çardaklı Himmet Karadağ’dı. Ve BİST’teki görevi ile birlikte Varlık Fonu’nu yönetme görevi de ona verildi.

TÜRKİYE EKONOMİ-POLİTİĞİ DENİZLİ’YE EMANET
Denizli’nin Ankara’daki politik ağırlığı; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin bundan 4,5 yıl önce kabineye girmesi ile ivme kazandı.

Dışişleri, Adalet ve son olarak da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı “Bakan Yardımcıları” Denizlili isimler oldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin 2011 yılından bu yana her fırsatta anlattığı “Denizli her daim politikada; Türkiye’nin birinci masasında olacak” iddiası da şimdilerde “Ekonomide Denizli ağırlığı” ile iyice pekişti. Şu anda Türkiye’nin en önemli 4 Bakanlığı’nda; Denizlili 1 Bakan ve Denizlili 3 Bakan Yardımcısı görev yapıyor. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve Yüksek Yargı ile (Sağlık Bakanlığı başta) Başkent Ankara’daki genel müdürlüklerde görev yapan üst düzey yönetici, başkan ve bürokratları da göz önüne alırsak “Denizli Türkiye Ekonomi-Politiği’nin artık tam göbeğinde yer alıyor” değerlendirmesi en doğru yorum olacaktır. 

ÇARDAK SÖGÜT’TEN BİST VE VARLIK FONU’NUN EN TEPESİNE
1 Nisan 2016 tarihinde Borsa İstanbul Başkanı olarak atanan Himmet Karadağ aynı zamanda 19 Ocak 2017 tarihinden bu yana Türkiye Varlık Fonu A.Ş.'de Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktaydı. 

Karadağ, Denizli’nin Çardak İlçesi Söğüt Mahallesi’nden çıkan ve ekonomi yönetiminin tepe noktalarına kadar yükselen bir ekonomi yöneticisi. Çardak Söğüt’te bir evi ve akrabaları var. Ve her bayramda (Ramazan ve Kurban Bayramları) köyüne mutlaka geliyor, ziyaretlerini yapıyor ve kurban kesiyor.

EN ŞANSLI İLÇELER; ÇARDAK VE BOZKURT
Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozkurtlu Ahmet Yıldız’a bir de Çardaklı BİT ve Varlık Fonu Başkanı Himmet Karadağ’ı eklediğimizde Denizli’nin Çardak-Denizli hattı “en şanslı hat” haline geliyor. Bozkurt ile Çardak; 1 Bakan Yardımcısı ile ekonominin en tepe noktalarında görev yapan (BİST ve Varlık Fonu) Başkanı ile büyük sevinç, mutluluk ve gurur yaşıyor. Yıllardır hep “Denizli’nin en mağdur ilçeleri” olduklarını iddia eden Çardak ve Bozkurt için artık şans kapısı iyice aralandı.

AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU GÜZERGAHI BELLİ OLDU?
Yıllardır beklenen Aydın-Denizli Otoyolu ile ilgili kararlar verildi. Proje Bakan Zeybekci’nin müjdeli açıklamalarından sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın miting konuşmalarına da girdi.

İş şimdi sadece ihalenin yapılıp ilk kazmanın vurulmasına kaldı. Hatta Aydın Denizli Otobanı’nın geçeceği güzergah ve yerler de belli oldu. Buna bağlı olarak da tüm gözler otobanın geçeceği yerlerin nereler olacağına çevrildi. Peki; çevre yolu bağlantıları ile 165 kilometreyi bulan Aydın-Denizli Otoyolu nerelerden geçecek? Hangi güzergahı takip edecek. Ayrıntılar yarın bu köşede..

BİR “KAYALIK ÇOCUĞU’NUN” ENGELLENEMEZ BAŞARI ÖYKÜSÜ
Geçtiğimiz ay Isparta’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tam not alan Isparta Şehir Hastanesi’nin Denizlili Başhekimi Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan bir okul daha bitirdi. Ve “Tıp Doktorluğu, acil hekimliği, kalp cerrahlığı ve hastane yöneticiliğine” ek olarak şimdi de Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü (Saglik Yönetimi Işletme) Yüksek Lisans Diploması aldı.

Genç yaşta Uşak il sağlık müdürlüğü de yapan ve Denizli’nin en uzun süre görevde kalan başhekimi ünvanını taşıyan Saçkan’ın Denizli’nin Kayalık Mahallesi’nde başlayan (engellenemez) başarı öyküsü 12 Eylül Salı günü Denizli Gazetesi’nde.. Bu yazıyı sakın kaçırmayın..

DENİZLİ MHP’DE DİPTEN GELEN DALGA; YUSUF GARİP
Adı Yusuf Garip.. Mesleği Avukatlık.. Siyaseti Ülkücü ve MHP’li.. Bahsettiğimiz isim sessiz ve derinden gelen, Denizli MHP’nin son 9-10 yılında her platformda adından söz edilen ismi Yusuf Garip’den başkası değil..

MHP Denizli eski Merkez İlçe Sekreteri, Merkezefendi  Belediye Meclis Üyesi ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Av. Yusuf Garip “duruşu, tavrı ve açıklamaları” ile “Devlet Bahçeli tarzı bir politikacı” özellikleri taşıyor. Denizli MHP’de sık sık “dipten gelen dalga” yakıştırmaları ve yorumları alan Yusuf Garip’le ilgili politik detaylar yarın bu köşede.. 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER