'ÇARDAK'TA KAPANAN FABRİKALAR YOK, ARTARAK AÇILAN YENİ FABRİKALAR VAR'

'ÇARDAK'TA KAPANAN FABRİKALAR YOK,  ARTARAK AÇILAN YENİ FABRİKALAR VAR'

DRT Denizli’de İrfan Atasoy’un hazırlayıp sunduğu Güne Bakış Programı’na katılan Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, ilçeye yapılacak yeni yatırımlar ve  projeler hakkında açıklamalar da yaptı. Öztürk, “Çardak çok büyük proje ve yatırımların eşiğinde” dedi.

“ÇARDAK’A ORGANİZE HAYVANCILIK BÖLGESİ GELİYOR”
Önümüzdeki dönemlerde yapılması planlanan çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunan Çardak Belediye Başkanı  Mahmut Öztürk; “Şu anda toplu hayvancılık konusunda özellikle hayvancılığın yoğun yapıldığı Gemiş Mahallemiz’den başladık. Orada meraya ait 500 küsur dekarlık bir alan vardı. O alandan 150 dekarlık kısmını meradan ayırıp hayvancılık bölgesi haline getiriyoruz. Toprak koruma kurumundan kararı çıktı. Bunun hazineye devri hazineden de belediyemiz aracılığıyla vatandaşlarla buluşturması noktasına geldik. Büyük miktarda hayvancılık yapanların mahallemiz içinden çıkartıp insanlarla hayvanların yaşadığı ortamları ayırmak istiyoruz. Organize Hayvancılık Bölgesi haline getirmeye çalışıyoruz. Burada toplu sağım sistemleri, gerekirse mandıra, süt toplama merkezleri ve yemle ilgili toplu alımdan kaynaklanan avantajları vatandaşlarımızla buluşturmak istiyoruz. En önemlisi de insanlarımızı hijyenik şartlarda yaşatmak için o bölgelerde hayvancılık yaptırmak istiyoruz. Çardak Merkez’de de böyle çalışmamız var. Çardak Merkez’de de böyle bölge belirledik” diye konuştu. 

“HAYVANCILIK AMATÖR BİR İŞ DEĞİL; BİR SİSTEMDİR”
Çardak’ta oluşturulması planlanan Organize Hayvancılık Bölgesinin nasıl olacağı konusunda da açıklama yapan Başkan Öztürk; “İnsanların çok daha rahat hareket edebileceği, çok daha bu işi profesyonel anlamda yaparak ciddi manada para kazanılacak hale getireceğiz. Çünkü hayvancılık amatör olarak yapılacak bir iş değil. Para kazanılabilir gelebilmesi için ayrı, özel bölgelerde yapılması lazım. Hem çalışana, emek çekene, çiftçimize, hayvancılık yapan vatandaşımıza yarar sağlasın hem de ülke ekonomisine katkıda bulunsun bu şuradan önemli; et fiyatlarının fazla olmasının en büyük sebeplerinden birisi yetiştiremiyor olmamızdır. Biz kendi ilçemizde üzerimize düşeni yapıyoruz” şeklinde ifade etti.

“ÇARDAK, ÜRETEN KÜMELER İLE DONANACAK”
“Çardak’ta küçük sanayi sitesiyle ilgili bir projemiz var” diyen Başkan Öztürk; şunları aktardı: “Onu da son aşamaya getirdik. Yine toprak koruma kurulundan geçti. Kamu yararı kararı çıkartıldı. Hem bizim tarafımızdan hem de tarım teşkilatı tarafından ve şuan ki küçük sanayinin olduğu yeri Biz Büyükşehir’e garaj ve itfaiye binası yapılmak üzere devrettik. Proje 2018 yılında vatandaşlarımızla buluşacak. Küçük sanayi sitesinin olduğu bölgeyi de hazırlayacağız ve vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu türlü bir yapının oluşması hem organize sanayideki bu türlü eksikliği gidermiş olacak hem de bölgede yaşayan zanaatkarların otomobille ya da demircilikle veya diğer mesleklerle ilgili gelişimlerini sağlayacak. Bu da vatandaşlarımızın sorunlarını toplu bir şekilde çözmeye sevk edecek.”

 “KAPANAN FABRİKALAR YOK, ARTARAK AÇILAN FABRİKALAR VAR”
Çardak Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikaların kurulmaya devam ettiğini belirten Başkan Öztürk; “Bizim bunun yanında Çardak Belediyesi’ne ait küçük çapta bir kilit parke üretim tesisimiz vardı. Burada bir firmayla yatırımcı gelmesi noktasında görüşmelerimiz oldu. Şuanda orada gelişimci bir firma var. Denizli’nin kilit parkesinin büyük bir miktarını üretiyorlar. Ancak Çardak 850 metre civarında rakıma sahip ve kışlar sert geçiyor. Kışın eksi 10-15’leri gördüğü zamanlar oluyor. Dolayısıyla beton ürünleri soğuk havalarda biraz daha zor şartlarda üretiliyor. O yüzden içine koyulan kimyasallar pahalı, soğukta çalışmak daha zor için işçilik pahalı o yüzden tesis sanırım Ocak ve Şubat aylarında işleri biraz yavaşlatacak. Beton sağlığı açısından da önemli. Beton ve beton ürünlerinin hangi hava koşullarında hangi şartlarda yapılacağıyla ilgili Valilik sürekli bunun genelgelerini yayınlar. Dolayısıyla onlar da bu yüzden çalışmalarını yavaşlattılar. Mart ayı gibi don olayları yavaşladığında tekrar faaliyetlerine başlarlar, üretime devam ederler. Oraya 15-20 milyon gibi bir yatırım yapıldı. Dolayısıyla hiç kimse yaptığı yatırımı boş yapmaz. Özel sektör zarar etmek istemiyor. O yüzden işi yavaşlatıyoruz. Ocak, Şubat ayı çok sert geçtiği için mart ayında aynı eskizine kavuşur ve devam eder” dedi.

“SULAMA SIKINTISINA SON VERİLECEK”
Devlet Su İşleri’yle (DSİ) birlikte sulama çalışmaları yürüttüklerini belirten Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, şunları söyledi: “Çardak’ta ‘Kara Toprak’ denilen bir mevki var. O mevkide yaklaşık 10 bin dekar verimli toprak var. Yer yer vatandaşların kendi çabalarıyla açtıkları kuyular var. O kuyulardan da sulama yapıyorlar ve aldıkları verimde ortada. Dolayısıyla söylenen ama yapılamayan sulamayı bu sulama sürecine yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Uygun bir su kanalımız var. 1-2 tane daha kuyu açıldıktan sonra yer altı kapalı devre sulama sistemine geçilmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Gemiş Mahallemizde sulak alan var ve Pınar Mevki var.”

BİR GEKA PROJESİ; “ÇARDAK, OLTA TURİZMİNE AÇILACAK”
Güney Ege Kalkınma Ajansı ile de çalışma yaptıklarının altını çizen Başkan Öztürk, “O sulak alanda çok güzel deklarasyon çalışması ayarladık, projelendirdik. Bunun görüşmesini yapacağız. Projeyi geliştirme anlamında çok geniş bir alan; olta turizmine açılabilecek bir bölge. Böyle güzel bir proje hazırladık ilerleyen günlerde vatandaşlarımızla paylaşacağız. 2018 yılındaki hedefimizde bu bunu da gerçekleştirmek istiyoruz. Altyapı, üstyapıyı bitirdikten sonra vatandaşların talebi de yükseliyor. Biz bu çalışmalarımı sürdürüyoruz. 2018 yılında parklar ve bahçelerle ilgili çalışmalarımızı da sürdüreceğiz” diye konuştu.  

“ARA ELEMAN SIKINTISINI TEKNİK LİSEMİZ İLE ÇÖZECEĞİZ”
Organize sanayide çalışacak personelin eğitimiyle ilgili teknik lisenin gerekliliğinden söz eden Başkan Öztürk; “Sanıyorum 2 önceki ilk koordinasyon toplantısında dile getirdim. Sayın Bakanımıza organize sanayi için teşekkür ettim, hem de organize sanayide çalışacak personelin eğitimiyle ilgili teknik lisenin gerekliliğiyle arz ettim. O da bu konuyla ilgili hızlıca hareket etti. Gerekli talimatları vermiş. Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’na gittik, talebimizi arz ettik. Şuanda 2018 yılında yapılmasıyla ilgili milli eğitimde kararı alındı. 2018 programında devletimizin imkanları el verdiği sürece yapılır. Çardak’ta Belediye olarak yerimiz hazır. Yer vereceğiz şuanda kamulaştırdığımız bir yer var gerekirse orayı vereceğiz. Oraya okul yapılmasını istiyoruz” dedi.

“ORGANİZE SANAYİ, TEKNİK ELEMANSIZ OLMAZ”
Bu hareketin organize sanayiyle başladığını söyleyen Öztürk; “O olduktan sonra kesinlikle teknik personel anlamında çalışma yapılması lazım. Bunu teknik lise, lise botunda çözer. Yüksekokulda, Yüksekokul boyutunda teknik personel hem eğitimli hem de teknik personel olması anlamında bir doku oluşur. Bütün arzumuz bu. Çünkü o bölgenin geleceğini kurtarmak lazım. O bölgedeki göçü önlemek lazım. Şimdi şehir merkezine her şeyi yapmak insanları burayı cazip göstererek, şehir merkezini cazip göstererek insanları şehirde yaşamak için kültür şartları oluşturmak biraz sıkıntılı. Çünkü şehirde de birçok problemler oluşuyor. Bir yerleşim yerinde insanların yaralanabilecekleri oluşan demografik yapının insanların ihtiyaçlarını karşılayabileceği duruma gelmesi çok önemli. Dolayısıyla planlamalar hesaplamalar zaten imarlarda buna göre yapılıyor” diye konuştu

“GÖÇÜ ENGELLEMEK İÇİN GECELİ GÜNDÜZLÜ ÇALIŞIYORUZ”
“Çardak’ın hinterlandında bulunan bölgenin insanlarının göçünün de engellenmesi çok önemli” diyen Başkan Öztürk; şunları söyledi: “Bu yüzden bu dokunun oluşması gerekir. Şimdi bir mahallemde en genci benimle yaşıt, sürekli göç veriyor. Gençler durmuyor. Çünkü şehirdeki yaşantı biraz daha cazip geliyor. Standart gelirlere sahip oluyorlar. Sosyal güvenceleri standart oluyor. Dolayısıyla hayatlarını belli standartlara sabitleyerek yaşamak insanlar için biraz daha kolay o yüzden mahalle sürekli göç veriyor. Ölüm oranı belli doğum oranı belli. Birbirini dengelemezse, ekolojik dengeyi koruyamazsak; insanlar yok olma noktasında bu bölgelerde. Bu bölgede her yaştan her yaş grubundan yaşayan insanın olması lazım. Biz bu düşüncedeyiz. Ondan dolayı da göç verememek için bunların altını oluşturmak gerekir.”

“EVİMİZ ŞEHİRDE OLACAĞINA, ŞEHRİMİZ EVİMİZDE OLSUN”
Çardak Belediyesi olarak günü kurtarma mantığında olmadıklarının altını çizen Belediye Başkanı Öztürk; “Biz sadece şuan ki günü kurtaralım noktasında çalışmıyoruz. Bütün çalışmalarımı bilimsel çalışmalara dayandırarak ve Türkiye İstatistik Kurumu verileriyle bunları sürdürmeye çalışıyoruz. Bundan 30 sene önceki durumla şuanda şehirde, köyde ve taşrada yaşayanların oranı tam tersine dönmüş durumdadır. O yüzden bu dengeyi de korumak lazım. Evimiz şehirde olacağına şehrimiz evimizde olsun mantığıyla hareket ediyoruz” dedi.  

İlçede yapılan spor ve sosyal etkinlikler hakkında da açıklama yapan Başkan Öztürk; “Bizden önceki dönemlerde de büyük bir eksiklik olarak sürekli talep edilmiş. Ancak bunun gerekli düzenlemesi, yer temini konusunda sıkıntılar çekilmiş. Biz gelir gelmez alanı belirledik. Orada mülkiyet satın almamız gerekiyordu. Satın alımları tamamladık. Sayın Bakanımıza imar düzenlemesini arz ettik. O da yapılsın noktasında talimat verince hızlıca yapıldı bitti. Biz yine orada devlet yatırımı bekliyoruz. Bu da 2018 yılındaki en büyük beklentilerimiz arasında” dedi.

“BİRİNİN DÜĞMEYE BASMASI LAZIM”
2014 yılındaki seçim broşürlerinde taahhüt ettiği her şeyin alt yapısını oluşturduğunu dile getiren Başkan ÖZtürk; “Örneğin rüzgar enerjisiyle ilgili bir çalışmamız vardı. Rüzgar enerjisi güneş enerjisine göre çok daha avantajlı bir çalışmadır. Hem yer işgali konusunda hem de yatırım maliyetleri konusunda verimlilik anlamında bir güneş tarlasıyla rüzgar enerjisinin yüzde 400’lük avantajı vardır. 1 yıl boyunca çalışmaları sürdürdük. Ama stabil bir rüzgar bulamadığımız için güneş enerjisinde karar kıldık. Şuanda 600 kW’lık bir güneş enerjisi yapmak üzere AYDEM’e başvurduk. Çağrı mektubu alır almaz da bunu yapacağız. Bunu öz tüketim olarak kullanacağız. Yaptığımız proje tamamen kazan kazan mantığıyla ilgili. Bunu biz talep eden yerlerde özellikle kendi yaptığımız sula projesinde yapmak istiyoruz. Vatandaşı suyla buluşturmak için çabalıyoruz” diye konuştu.  

“HAN-I ABAD KERVANSARAYI TURİZMİ KAZANDIRILACAK”
Çardak’ta bulunan Selçuklu dönemine ait olan kervansarayda yürütülen restorasyon çalışmasıyla ilgili bilgileri paylaşan Başkan Öztürk şunları söyledi: “Yaklaşık 3 sene süren yoğun bir çalışma ve kovalamadan sonra Çardak Han-ı Abad restorasyonunu başlattık. Bizden önceki dönemlerde de girişimlerde bulunulmuş. Ancak yeterince anlatılamadığı ya da işlev kazandırılmasıyla ilgili yeterli projeler oluşturulmadığını düşünüyorum. Bu da bizim ilklerimizden birisi. Israrlı takibimiz sonucunda yine bakanımızın desteğiyle biz bunu da restorasyon yapılma aşamasına getirdik. Şuanda restorasyon yapılmaya devam ediliyor. Bittikten sonra Çardak Belediyesi olarak talibiz. Orada yöresel kültürün tanıtılması örneğin kök boya ya da Gemiş’teki alaca kilim, halı dokumacılığı o senaryoyu orada oluşturacağız. Birebir yapılış şeklini yünden başlayıp mamul hale kadar olan serüvenini vatandaşa göstereceğiz. Turizm anlamında ciddi manada vatandaşımızı oraya davet edeceğiz. Aynı zamanda çok amaçlı kullanacağız. İstenirse bir kısmını bölge toplantılarının yapılabileceği bir haline getireceğiz.”   

“KALE’YE MERDİVEN GELİYOR”
Çardak’ın Göz Mevkiisi’nde yer alan ‘Gavur Kalesi’ne patika yolun merdiven şeklinde düzenlenmesi çalışması hakkında da bilgiler veren Başkan Öztürk; “Kaleye merdiven yapılmasıyla ilgili biz bütün çalışmalarımızı hazırladık malzemesi de hazır. Anıtlar Kurulu’ndan onun karını bekliyoruz. Biz hazırız, ‘yapılsın’ denildiği an başlayacağız. Çok kısa bir sürede vatandaş katılımıyla sosyal ve sportif aktivite olarak Çardak Belediyespor takımımız ile birlikte bunun imalatını hep birlikte yapacağız” dedi.

YARIN; “2019 İÇİN SÖZ VERDİĞİMİZ HERŞEY, 2018 YILINDA HAYATA GEÇMİŞ OLACAK”

HABER MERKEZİ​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221